HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Rum basınından Papandreu'ya tepki

26.06.2001 00:00:00
Kıbrıs Rum basını, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu arasında Sisam Adası ve Kuşadası'ndaki buluşmada, Kıbrıs konusuna değinilmemesine ve genel olarak Papandreu'nun sergilediği tutuma sert eleştiriler yöneltti. Simerini gazetesi, "Uşaklık Zeybek Oyunları" başlıklı manşet haberinde, "Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun, Ege ve Kıbrıs gibi büyük ulusal sorunları tamamen gözardı ederek, hafta sonu Sisam Adası ve Türk kenti Kuşadası'nda Türk meslektaşı İsmail Cem ile zeybek oyunları oynayarak düşüp kalktığını" yazdı.

"Yorgo Papandreu'nun, babasının anısı için oynadığını söylediği oyuna, Cem elleri ile tempo tuttu ve Papandreu'ya çiçekler attı" ifadelerini kullanan gazete, şöyle devam etti:

"Yorgo Papandreu'nun heyecanlanma heyezanları, Türklerin Kıbrıs'ta giderek daha sert oldukları ve (Kıbrıs)ın Avrupa Birliği'ne katılması durumuyla ilgili açıkça tehditler savurdukları bir dönemde yer alıyor."

Papandreu'nun davranışının, siyasi çevrelerce "uşaklık zeybeği" olarak nitelendiğini savunan gazete, "Bunlara göre, (siyasi çevrelere göre) Papandreu bu davranışıyla ulusal şerefimizi rezil ederek ölçüyü tamamen kaçırdı. Aynı çevreler, bir ülkenin kendi topraklarını işgal edenlerle kardeş ilan edilmesi örneğinin dünyada bulunmadığını vurguladı. Ayrıca, konu hakkında tam yetkili bakanın ısrarla ve yoğun şekilde adalet talep edeceğine, zeybek oyunları oynadığına ve Türklerin ona çiçekler yağdırdığına işaret etti."

Fileleftheros gazetesi de iki bakanın ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında dile getirdikleri görüşlere yer vererek, "Krizlerden Kaçınılması İçin İletişim Hattı" ifadesini kullandı.

Tharos gazetesi ise haberi, "Kıbrıs Sorunu Rafta, Yorgocuk ve Cem, Kıbrıs Sorununu Sorunlu Kabul Ediyor ve Dün Kuşadası'nda Konuyu Görüşmediler" başlığı altında manşetten verdi.

Gazete, iki bakanın Sisam ve Kuşadası'ndaki görüşmelerinde Kıbrıs konusuna hiç değinmediklerini, bundan da Kıbrıs'ı rafa koymakta oldukları anlamının çıktığını yazdı. Politis gazetesi, haberi, "Güvenlik, Ekmek, Hayat, Zeybek Oyunu, Kırmızı Telefon Hattı, Ancak Kıbrıs Konusunda Tek Bir Kelime Bile Yok" başlığıyla verdi. Alithia gazetesi de, konuyla ilgili haberini, "Papandreu ile Cem Arasında Kırmızı Telefon, Çohacopulos ve Çakmakoğlu Tarafından Benzeri Yaklaşım Deneniyor" başlığıyla duyurdu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.