HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Sebze-meyvede ucuzluk bitti

20.09.2001 00:00:00
Tarladaki hasadın azalması ve tatilin bitmesi, arz-talep dengesini tüketici aleyhine çevirdi. Yazla aylarında düşük olan meyve-sebze fiyatları yükselmeye başladı

Tatilin bitmesi, okulların açılması ve hasadın azalmasıyla birlikte, sebze-meyvedeki yaz ucuzluğu da sona erdi. Üretim bölgelerinde fiyatlar 15-20 gün öncesine oranla tırmanışa geçse de, vatandaşın alım gücünün azalması etiketlerdeki rakamların astronomik düzeylerde artmasını engelliyor. Adana Kabzımallar Derneği Başkanı Ali Batman sebze-meyve cenneti olarak bilinen kentte, patlıcan dışında yerli üretimin sona erdiğini, domates, soğan ve fasulyenin Tokat'tan biberin Mersin ve Antalya'dan, patatesin Niğde'den geldiğini, bu nedenle nakliye ücretlerinin fiyatlara yansıdığını söyledi. Bölgede yerli üretimin erken bitmesinde aşırı sıcakların etken olduğunu belirtti.

Halkın alım gücü yok

Çeşitli illerdeki üretim bölgelerinde 15-20 gün öncesine oranla fiyatlar tırmanışa geçse de halkın alım gücünün azalması nedeniyle tezgahlardaki etiketlerin üzerindeki rakamlarda astronomik düzeylerde artış gözlenmediği vurgulandı. "Okul masrafları gıda giderlerinin önüne geçti, esnaf aldığı malı satamaz duruma geldi" diyen uzmanlar, haldeki sebze-meyve komisyoncularının ellerindeki malı satabilmek için fiyatları neredeyse maliyetine kadar düşürdüklerini ifade ederek, nakit sıkıntısının had safhada olduğunu ifade etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.