HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Tarım

24.06.2021 00:00:00
'Tarım' seslendirme dosyası:

Geçenlerde Hollanda'daydım. Uçsuz bucaksız tarım arazilerinin yer aldığı, yüzlerce ineklerin, koyunların otladığı, seraların ve süs bitkilerinin, çiçek bahçelerinin olduğu yerdeydim. Tarıma bu kadar değer veren Avrupa Birliği ülkesi olan Hollanda'nın tarıma olan ilgisini kendi gözlerimle gördüm ve hemen Türkiye ile kıyaslamaya girdim...

Türkiye 27 milyon hektar; Hollanda ise 1 milyon hektar tarım arazisine sahip.

Hollanda'da tarım yapan çiftçi sayısı kadar Türkiye'de eğitimli ziraat mühendisi var. Bütün bunlara rağmen Hollanda 85 milyar dolar ihracat yapabilmektedir.

Halbuki Hollanda'da tarım topraklarının önemli bir kısmı denizden kurtarılmış. Bu çalışmalar 1600'lü yıllarda başlıyor. Drenaj kanalları ve setler yapılarak alçak alanlardaki su, yel değirmenleri ile boşaltılıyor. Buradan elde edilen topraklar ıslah edilerek tarıma uygun hale getiriliyor.

Tarlaları nadasa bırakmak yerine akılcı nöbetleşme uygulamaları ile topraklar bir taraftan ıslah edilirken verimliliği de daim kılınıyor. Yüzyıllardır olumsuz doğa koşullarına karşı devam eden yoğun çabalar Hollanda'da müthiş bir mühendislik altyapısı oluşturmuş...

Hollanda, tarım-gıda ürünlerinin işlenmesi için makineler, robotik yumuşak meyve toplayıcıları, otomatik et ayırıcıları gibi yüksek düzeyde otomasyona sahip.

Hollanda bu teknolojileri sadece kullanmıyor; bunları üretiyor ve ihraç da ediyor. Ülkenin tarımsal ihracatının bir bölümü de tarım teknolojisine ait.

Başarının ardında yatan en önemli sebeplerden biri de Hollanda'nın ticaret tecrübesi. Hollandalılar 16. yüzyıldan beri deniz ticaretinde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri.

Tarımsal bilgi zenginliği, verimli topraklar, yoğun tarım, üretimin kalitesi ve ticaret uzmanlığı sayesinde Hollanda'nın tarım-gıda ürünleri tüm dünyaya ihraç ediliyor. Ve bu konuda ABD'den sonra dünyanın ikinci sırasında.

Peki gel gelelim Türkiye'ye. Her bir şehrimizde çeşit çeşit tarım ürünleri elde edebildiğimiz bu kadar zengin ülkemizde tarım ne derecede, bir de buna bakalım.

Kendi kendine yetebilen 7 tarım ülkesinden biri olan Türkiye, ne yazık ki şu anda çoğu ürünleri ithal ediyor.

Hay-Koop Denizli Birliği Başkanı Mehmet Varol ise ülkede tarımın gelmiş olduğu noktayı şöyle özetliyor: 

"Görülmeyen bir tehlike daha var. Köylerde üretecek adam kalmadı. Genç nesil yok. Şu anda tarımda üretenlerin yaş ortalaması 65'in üzerinde. Türkiye'de tarım arazilerinin 4'te biri terk edilmiş durumda. Girdi maliyetleri o kadar yüksek ki, insanlar tarlalarını ekemiyor. Çiftçi kayıt sisteminde ne kadar arazinin ekildiği belli. Türkiye'de 5 milyon hektara yakın alan ekilmiyor. Çünkü ürettiklerini satamıyorlar. Devletin alım garantisi yok. Toprak Mahsulleri Ofisi taban fiyat belirliyor ama alım yapmıyor. Dolayısıyla üretici tüccarın eline düşüyor. O da taban fiyatın da altından alım yapıyor. Üretici tarlasını ekmeyince de ithalat yapıyorlar. İnsanlar kazanamıyor. Mazot başta olmak üzere her türlü girdisi pahalı. Bir çuval gübre 190 lira. İnsanlar ürettiklerini satamayıp zarar edince de köyünü terk ediyor. Gençler tarımdan umudu kesti. Köylerde genç bulamazsınız."

Amacım, Hollanda'yı övüp, Türkiye'yi yermek değil, amacım iki ülke arasındaki farkı gösterebilmek. Peki ne oldu da bu hale geldi, neden bu hale geldi bir de buna göz atalım.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız bu konuda şöyle söylemişlerdir:

"Türkiye'de, IMF talepleri doğrultusunda devamlı kotalar ve kısıtlamalar getirildiği yaşanan bir hakikattir. Özellikle AB talimatları doğrultusunda hazırlanan kalkınma raporlarında, 2013 senesinde tarım nüfusunun 10 milyondan daha az bir seviyeye çekilmesi kararlaştırılmıştır. Desteklemeler, "hububat, şeker pancarı, tütün ve çay ile" sınırlandırılırken; tarım satış kooperatiflerine verilen hazine yardımı tamamen kaldırılmıştır. Yukarıdaki gelişmeler Türk çiftçisini, 'köyünü, toprağını bırak, hatta para etmeyen bu araziyi satıp kurtul' noktasına getirmiştir."

İşte Türkiye'de tarım genel anlamda bu şekildedir.

Devam edecek...

 
Nurcan Karakaya / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.