HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Tavuk ve kuş satışları taban yaptı

11.10.2005 00:00:00
Türkiye'de 'tavuk ve hindi eti' üreten tesislerin peşpeşe açıklama yapmasına rağmen, 'kuş gribi' nedeniyle kanatlı et tüketiminde azalma yaşanıyor.

Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde ortaya çıkan kuş gribi vakası, İstanbul'daki tavuk ve kuş satışlarını olumsuz etkiledi. Satışlarda büyük oranda azalma gözlenirken, yaşanan bu durum balıkçıları sevindirdi. İstanbul Sirkeci'de kuş satan esnaf, Manyas'ta yaşanan olayın ardından işlerinin azalmasından şikayetçi. Kuş satıcısı Mehmet Çimen, "Çarşı bomboş, satışlar tamamen durdu. Söylentiler yüzünden kuş satışı yapamıyoruz. Bilim adamlarının söylediği, evcil hayvanlarda böyle bir şeyin olmayacağıdır. Fakat vatandaşlar bu söylentilerden sonra tedirgin oldu" dedi. Tavukçular ise, olayın henüz yeni olduğunu ve satışların ilerleyen günlerde daha da düşeceğini söyledi. Bir tavukçu, "Daha önce hormonlu tavuk var diye satışlar sıfıra inmişti. Vatandaşlar her şeyi psikolojik düşünüyor. O yüzden bu konunun tavuk satışlarını etkileyeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Balıkçılara yaradıÖte yandan, kümes hayvanlarını kapsayan grip korkusu, balıkçıları mutlu etti. Söylentilerden memnun olduklarını belirten balıkçılar, "Keşke her gün tavuk gribi ve kuş gribi çıksa. Balık satışları tavana çıktı. Vatandaş balık almak için yarışıyor. Kuyruğa giriyorlar. Biz Tarım Bakanı'nı çok sevdik" diye konuştu.

'Bizde kuş gribi yok' açıklamalarıÖte yandan, Şeker Piliç ve Yem Sanayi Ticaret A.Ş., Van Et Entegre Et Sanayi ve Ticaret A.Ş, Beypiliç Tavukçuluk, Keskinoğlu Tavukçuluk, Banvit Et, Pınar Entegre Et Sanayii A.Ş çifliklerinde kuş gribi ve benzer vaka bulunmadığını bildirdiler. Sözkonusu şirketler, açıklamalarında çiftliklerinin maksimum düzeyde bio güvenlik altında bulunduğunu ifade ettiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.