HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Terörün üssü Avrupa

08.10.2001 00:00:00
Emniyet kayıtlarına göre, Türkiye'yi yıllardır kana bulayan terör örgütlerinin lider ve tetikçi kadrosunun büyük bölümü Avrupa'da yaşıyor

Yıllardır Türkiye'yi kana bulayan terör örgütlerinin yöneticileri ve tetikçilerinin büyük bölümünün, ABD'de 11 Eylül tarihinde meydana gelen terör eyleminin ardından ardından NATO'nun 5. maddesi kapsamında harekete geçen Avrupa ülkelerinde barındıkları ortaya çıktı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Türkiye'de çeşitli terör olaylarına karışan 214 kişi İnterpol nezdinde aranıyor. İnterpol nezdinde aranan teröristlerden 71'i hakkında "difüzyon", 31'i "doğrudan talep" yöntemiyle aranırken, 112'si hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.

Fransa, Karataş'ı serbest bıraktı

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın tespitlerine göre, Türkiye'de çok sayıda insanın öldürülmesiyle sonuçlanan silahlı ve bombalı saldırılara imzasını koyan Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi'nin (DHKP/C) elebaşı Dursun Karataş Fransa'da yakalandıktan sonra serbest bırakıldı. İstihbarat kaynakları, Karataş ve sevgilisi Zerrin Sarı'yı en son Hollanda'da tespit ederken, kansere yakalandığını belirtilen Karataş'ın Avrupa'nın en iyi hastanelerinde tedavi gördüğü öne sürülüyor. Terörle Mücadele Dairesi'nin tespitlerine göre DHKP/C'nin lider kadrosunda yer alan Aslan Tayfun Özkök, Faruk Ereren, Ahmet Düzgün Yüksel, Yadigar Adıgüzel, Bülent Erkoç, Remzi Uçucu, Mehmet Gürsoy, Sehir Şen, Hamdi Kayısı da Avrupa'da bulunuyor.

İşadamı Özdemir Sabancı'nın öldürülmesi olayına karışan İsmail Akkol, istihbarat kaynaklarına göre, en son Yunanistan'da görülürken, aynı olayda yer alan Fehriye Erdal hakkında Belçika, ABD'deki terörist saldırının hemen sonrasına denk gelen duruşmada yargılama kararı verdi.

Dev-Sol'un "partileşerek" DHKP/C adını almasına rağmen eski Dev-Sol yapılanması içerisinde kalan Aslan Şener Yıldırım ve İbrahim Bingöl'ün de halen Avrupa'da bulunduğu bildirildi. Emekli General Hulusi Sayın ve İsmail Selen ile Dr. Musa Duman'ın öldürülmesi eyleminin planlayıcı olarak Ankara'da yakalanan ve daha sonra cezaevinden firar ederek Avrupa'ya kaçan İbrahim Bingöl'ün Dursun Karataş'la ters düştüğü ve örgütün 3 milyon mark parasını alarak kaçtığı öne sürülmüştü.

TKİP'ciler de Avrupa'da

Emniyetin kayıtlarına göre "Acilciler" örgütünün yöneticilerinden Miraç Önal, Türkiye Komünist İşçi Partisi'nin (TKİP) mensuplarından olan Kadir Akdoğan ve İbrahim Gümüş de Avrupa'da yaşıyor.

Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nin doğusunda kalan kırsal bölgede silahlı terör eylemleri gerçekleştiren TİKKO'dan ayrılan TKP(ML) DABK örgütü, faaliyetlerini Almanya'da bulunan Yurtdışı Bürosu'nda sürdürüyor. Bu büronun 5 kişilik Yürütme Komitesi'nde Türkiye'de çeşitli eylemlerin planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak aranan Alaattin Ateş ve Muharrem Erdoğan da yer alıyor. Türkiye Devrim Partisi'nin (TDP) elebaşı Suat Bozkuş halen Hollanda'da bulunuyor. Emniyetin tespitlerine göre, Bozkuş örgütü buradan yönlendiriyor.

Eski adı "Türkiye Komünist Partisi-İşçinin Sesi" olan ve şimdi Türkiye Komünist Partisi adıyla faaliyet gösteren örgütün elebaşı İ. Nihat Akseymen'in ise İngiltere'de yaşadığı ve örgütsel çalışmalarını buradan yürüttüğü tespit edildi.

MLKP örgütünün Genel Sekreterliği'ni uzun yıllar yürüten Garbis Altunoğlu ise emniyet kayıtlarına göre Almanya'da bulunuyor. Altunoğlu'nun son zamanlarda örgütten ayrıldığına dair istihbari bilgilerin yer aldığı ifade edildi.

NATO'nun kararları ile çelişiyor

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Feyzullah Arslan, Türkiye'yi kana bulayan teröristlerin Avrupa'da özgürce yaşamaları ve faaliyetlerine devam etmelerinin, NATO'nun terörist Usame Bin Ladin'in liderliğini yaptığı El Kaide örgütüne yönelik olarak aldığı kararla çeliştiğini söyledi.

Terörün bir ülkenin sorunu olamayacağını belirten Arslan, "Terör tüm insanlığın düşmanıdır. Bu açıdan da tüm toplumların devletlerin sorunudur. Kimse topraklarında bu tür insanları barındırmamalıdır" dedi. "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın" düşüncesinin çok yanlış olduğunu kaydeden Arslan, "Gün gelir sana da dokunur. Bunun örneklerini çok gördük. Sana dokunmadan, iş işten geçmeden herkesin aklını başına alması gerekir" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.