HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Tezkere düşeşi mi?

19.10.2003 00:00:00
Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısından bir gün sonra, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün gazetelerde yayınlanan, bir anda bembeyaz olan saçlarını görünce, AKP hükümetinin ve bakanlarının Türkiye'nin ağır yükü altında nasıl ezildiklerini daha kolay anlamışsınızdır. İntihar saldırısı ve tezkere sıkıntısını kaldıramayan Gül'ün saçları ve bıyığı bir anda bembeyaz olmuş ve Gül 10 yaş birden yaşlanmıştı.

Türkiye zor memleket! Türkiye gibi bir ülkeyi yönetmek de zor zenaat!

Türkiye, bulunduğu coğrafyanın ve tarihi potansiyelinin kendine biçtiği büyük sorumluluğun ağır yükünü içinde barındırıyor. Bölgesinde vukubulan herhangi bir olaya istese de duyarsız kalamıyor. Kendinden menkul özel ve ağır misyonu onu bir anda olayın ortasına atıveriyor. Türkiye'de devlet adamlığı yapmak da bu ağır misyonun yükünü kaldırabilecek dirence sahip olmayı gerektiyor. Diğer türlü olunca, ya saçınız ağarıyor ya da kontrolü tamamen kaybediyorsunuz.

Son tezkere hadisesinde yaşananlar bu "misyonu taşıyabilmek" eylemini bir kez daha gündeme getirmiş oldu.

Şu anda hükümetin tezkere ve Irak'a asker gönderme konusunda yaşadığı ikilem ve çelişkiler, bu ağır yükün altında ezilme ve Türk dış politikasının kaypak ve kaygan zeminlerde bir o yana bir bu yana kaydırılmasından başka bir anlama gelmiyor.

Hükümüt tezkereyi çıkarırken Türkiye'nin âlî menfaatlerinin bunu gerektirdiğini, alınan 8.5 milyar dolarlık krediyle bir alakasının olmadığında ısrar ediyordu. Türkiye'nin Irak'a ABD istediği için değil de, kendi menfaatlerini temin etmek için gideceğini vurguluyordu ısrarla. Ama son birkaç günde yaşanan gelişmeler hükümetin bu söyleminin içinin ne kadar boş olduğunu açığa çıkardı. Hem Bağdat Büyükelçiliği'mize düzenlenen intihar saldırısı hem de Irak'taki Kürt aşiret reislerinin "Türk askeri istemiyoruz, yoksa..." restine ABD'li şahinlerin sıcak bakması AKP hükümetinin Irak politikasını bir anda değiştiriverdi. Artık Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan, "Biz de Irak'a gitmeye o kadar meraklı değiliz" mealinde açıklamalar yapmaya başladılar. Açık açık ABD kanadından gelen bu haberler bizimkileri sevindirdi. Hani Türkiye'nin yüksek menfaatleri Irak'a asker göndermeyi gerektiriyordu? Ne oldu, bir anda menfaatlerle çıkarlar yer mi değiştirdi?

Bir gazetenin dünkü "Tezkere düşeş oldu" manşetiyle duyurduğu haberin içeriğine bakılırsa AKP hükümeti bir taşla üç kuş birden vuruyor. Bu kuşlar şöyle sıralanıyor: 1- Irak'a asker göndermekten kurtuluyoruz. 2- ABD'ye verdiğimiz sözü tuttuk tezkereyi çıkarttık. 3- 8.5 milyar dolar artık cebimizde, ABD krediyi geri çekemez.

Bu kuşlardan anlaşılan o ki; ABD kanadının "Türk askerinin Irak'a gönderilmesine hafif soğuk duruşu" AKP'ye hayat veriyor. AKP sevinçten dört köşe. Demek ki, tezkere kararının âlî menfaatlerle uzaktan yakından ilgisi yok, sadece ve sadece ABD'ye verilen gizli-açık sözler ve gelecek 8.5 milyar dolar.

8.5 milyar dolara satılan Türk dış politikası da cabası!
 
Alperen Polat / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.