HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Turizmde güç birliği

07.09.2001 00:00:00
TÜROB Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akal İmre, yaptığı açıklamada, turizm sektöründe aynı alanda hizmet veren iki ayrı örgütlenmenin olumlu sonuç doğurmadığını göz önünde bulundurarak birleşme kararı aldıklarını, TYD ile TÜROB yöneticilerinin teknik detaylar üzerinde görüştüklerini bildirdi.

Sektörde yatırımcı ile otelcinin, çoğu zaman aynı kişilerden oluştuğunu bildiren İmre, şunları söyledi:

"Bu nedenle 2 ayrı örgütün olması, sorunların çözümünü geciktiriyor. Örneğin Otelciler Birliği Yasası için Yatırımcılar Derneği bize destek olmadı. Aynı şey, bizim için de geçerli. Biz de onlarla ilgili yasalara destek vermedik. Türkiye ve sektörle örtüşmeyen bu durumu düzelttik. Problemleri çözmek için birleşmek zorunda olmamız gerektiğini anladık. Dolayısıyla varolan iki ayrı örgütleme, birleşmeye döndü" dedi.

İmre ayrıca yeni örgütlemenin ismi üzerinde görüşmelerin sürdüğünübelirtti.

Yöreye göre özel yasa

Türk turizminin içinde bulunduğu sıkıntıların aşılabilmesi için radikal kararlar alınması gerektiğini belirten İmre, şunları söyledi:

"İspanya'da yöreye göre yasalar çıkartılıp 500 bin yapı yıkıldı, bazıları yıkılmadan yeniden düzenlendi. Türkiye'de de bu yapılabilir. Örneğin Kuşadası'nda yatırım yapacak alan yok. Türkiye'nin en güzel veuzun sahillerinden biri olan Karaova Sahili, ikincil konutlarla dolu. İspanya örneğinde olduğu gibi, alınacak radikal kararlar ve yasal düzenlemelerle buralar turizme kazandırılabilir."

Devletin Kuşadası'na turizm adına hiçbirşey veremediğini ifade eden İmre, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kuşadası'na yabancı tur operatörlerinin ilgi göstermesi, Adnan Menderes Havaalanı'na sürekli charter seferlerin konabilmesi için 22 bin olan nitelikli yatak sayısının hızla artırılması, yeni kurulacak tesislerin en fazla 3 yıldızlı olması gerekir. 40 yıldan bu yana turizmde hep ilkler deneniyor, buna karşın devlet Kuşadası'na turizm adına hiçbirşey vermiyor. Hiçbir katkısı olmayan devlet, son 20 yılda imar yetkilerini belediyeye vererek Kuşadası'nın kötü bir noktaya taşınmasına zemin hazırlamıştır.'logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.