HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 EYLÜL 2021, SALI

Türkiye partisine kavuştu

29.09.2001 00:00:00
Kuvay-ı milliye kadrosunun başlattığı tarihi yürüyüş ilk meyvesini verdi. Ülkemiz Türkiye'yi bölgesinde ve dünyada söz sahibi lider ülke konumuna yükseltecek kadro, milletimizin umutla beklediği siyasi oluşumu gerçekleştirdi. Kuvay-ı milliye ruhu ile donanmış Bağımsız Türkiye Partisi, tarihi rolünü üstlenmek üzere Türk siyasi hayatında yerini aldı

7 Nisan'da, Trabzon'da 60 bin kişinin katıldığı mitingle başlayan, 20 Mayıs'ta İstanbul'da Çağlayan ve 10 Haziran'da Ankara'da Tandoğan meydanını milyonların katılımıyla ayyıldızlı bayrakla gelincik tarlasına dönüştüren kuvay-ı milliye hareketinin, ayağında demir çarık önderiyle Anadolu'yu il il, karış karış dolaşarak, esnaf, sanayici, işadamı, bürokrat, siyasetçilerle istişare toplantılarının ardından özlenen, beklenen doğumlardan biri gerçekleşti.

Yeniden kuvay-ı milliye hareketinin milletin bizzat kendisinden icazet alma hareketi ilk meyvesini verdi.

Türkiye'yi içine sürüklendiği siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik, stratejik kuşatılmışlıktan çekip çıkaracak, milletimizin belini büken ekonomik krize "dur" diyecek, ülkemizi devleti ve milletiyle bölünmez bir bütün olarak aydınlık yarınlara taşıyacak, bölgesinde ve dünyada söz sahibi lider ülke konumuna yükseltecek siyasi oluşum gerçekleşti. Kuvay-ı milliye ruhu ile donanmış "Bağımsız Türkiye Partisi", 41. parti olarak Türk siyasi hayatındaki tarihi yerini aldı.

Türkiye'nin baht-ı kara maderine "dur" diyecek, ülkemiz tarihinde görülmedik bir misyonu üstlenecek Bağımsız Türkiye Partisi'nin kuruluş dilekçesi, Prof. Dr. Ata Selçuk başkanlığında, eğitimci-yazar Baki Bektaş, Op. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, Dr. Nuri Kaplan, avukat-gazeteci Ahmet Erimhan, avukat Hakan Güler, emekli albay Ahmet Kurt, sanayici Mehemmet Turgut ve işadamı Hüseyin Zengin'den oluşan 9 kişilik bir heyet tarafından İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Hüseyin Aksoy'a sunuldu. Genel Sekreter Aksoy, kuruluş evraklarını inceledikten sonra Alındı Belgesi'ni, Bağımsız Türkiye Partisi'nin ülkemize ve milletimize hayırlı olması dileğiyle Prof. Dr. Ata Selçuk'a verdi.

EMSALSİZ ÇÖZÜMLERLE GELEN SİYASİ PARTİ

Kuruluş dilekçesini verdikten sonra kısa bir açıklama yapan heyet başkanı Prof. Dr. Ata Selçuk, Türkiye'nin problemlerine çok kısa zamanda kalıcı çözümler getirmede en önde gelecek ve Türkiye'nin ihtiyacı gerçek bir siyasi oluşumu hayata geçirdiklerini belirtti. Kurucular Kurulu üyesi eğitimci-yazar Baki Bektaş, yediden yetmişe tüm halkımızı kuşatan ve kucaklayan bir proğram ve 24 saatte gerçekleşecek çözümlerle Türk siyasi hayatına atıldıklarını söyledi. Op. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi ise, ekonomik cendereye sıkıştırılmış bir zaman diliminde, ulusal bağımsızlığın tehlike altında bulunduğu bir dönemde, Türkiye'yi ekonomik çöküntüden kurtaracak, tam bağımsızlığımızı garanti altına alacak beklenen parti olarak ortaya çıktıklarını vurguladı.

Kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığına verilişinin hemen ardından Bağımsız Türkiye Partisi Kurucular Kurulu üyeleri toplanarak genel başkanını ve parti organları üyelerini belirledi. Prof. Dr. Ata Selçuk Genel Başkanlığa seçildi. Ahmet Kurt (Siyasi İşler ve Koordinasyon), Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi (Teşkilat), Şefik Şengül (Yerel Yönetim İşleri), Ahmet Erimhan (Basın ve Propaganda), Hakan Güler (Seçim İşleri), Hüseyin Zengin (Mali İşler), Dr. Musa Demir (Yan Kuruluşlar Koordinasyon), Doç. Dr. Ömer Eyercioğlu (Halkla İlişkiler)den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilirken, Dr. Nuri Kaplan (Genel Sekreter), İbrahim Halil Uygur (Genel Muhasip) oldu.

BTP KURUCULARI ANITKABİR'DE

Bağımsız Türkiye Partisi'nin kurucu üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Anıtkabir'deki mezarını ziyaret etti. Mozoleye çelenk koydu. Saygı duruşunda bulundu. Genel Başkan Prof. Dr. Ata Selçuk, Anıtkabir defterine, BTP'nin, Türkiye'nin tarihine, bugününe ve geleceğine damga vuran nasıl bir misyon üstlendiğini belirten ifadeler yazdı.

Prof. Dr. Selçuk, siyasi görüşü ne olursa olsun yediden yetmişe milletimizin tek vücut olması, kederde ve kıvançta bir ve beraber olarak ülkeye hizmette bütünleşmesi gerektiğine, ulusal egemenliğimizin ve devlet-millet bütünlüğünün, Türkiye Cumhuriyeti devletimizin ilelebet bağımsız ve payidar kalmasının en temel esası olduğuna inandıklarını belirterek, "Ekonomik bağımsızlığımızı, ulusal bağımsızlığımızın bir parçası olarak görüyor, bugün devletimizin içinde bulunduğu ekonomik çöküşten ancak milli ekonomik modeller ve milli bir duruşla çıkacağımıza inanıyoruz. Mandacı bir zihniyetle bu çöküşten kurtulmanın mümkün olmadığını bilerek Kurtuluş mücadelenizden bize miras bıraktığınız Kuvay-ı Milliye ruhuyla oluşturduğumuz milli iktisat modelleri ve milli kalkınma projeleri ile devletimizi ve yüce Türk milletini insanlık medeniyeti içinde en yüksek seviyeye taşımayı vazife kabul ediyoruz" dedi.

"Partimiz; Anayasaya ve kanunlara bağlı kalarak ilke ve inkılaplarınızı, hürriyetçi, parlamenter, demokratik ve laik sistemi, daha ileriye taşımak için vardır. Ülkeye ve millete hizmette siyaseti bir vasıta kabul eder. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, toplumsal barış ve uzlaşmayı her şeyin üstünde tutar" diyen Prof. Dr. Selçuk, insanı merkeze koyan bir tez mantığıyla milletimizin emrinde olacakları taahhüdünde bulundu.

Kuruluş dilekçesinin verilmesi, parti organlarının seçilmesi ve Anıtkabir ziyaretinin ardından Bağımsız Türkiye Partisi Kurucular Kurulu üyeleri bizzat milletten icazet almada olduğu gibi Türkiye'nin tamamında teşkilatlanmayı rekor sayılacak zaman diliminde gerçekleştirmek için, hummalı bir faaliyette bulunmak üzere yurt sathında belirlenen görev yerlerine dağıldılar.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

29.09.2000, 29.09.1999, 29.09.1998, 29.09.1997, 29.09.1996, 29.09.1995, 29.09.1994, 29.09.1993, 29.09.1992, 29.09.1991, 29.09.1990, 29.09.1989, 29.09.1988, 29.09.1987, 29.09.1986, 29.09.1985, 29.09.1984, 29.09.1983, 29.09.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.