HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 EYLÜL 2021, CUMA

Türkiye'den noksansız destek

07.10.2001 00:00:00
Müttefik ülkeleri ikna turuna çıkan ABD Savunma Bakanı Rumsfeld, Türkiye'den 'kayıtsız' destek aldı. Başbakan Ecevit de, Türkiye'nin Kuzey İttifakı'na eğitim sağlayacağını bir kez daha deklare etti

Başbakan Bülent Ecevit, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in ziyaretinin ardındanBaşbakanlık'tan ayrılırken yaptığı açıklamada, Rumsfeld ile dostça bir görüşme yaptıklarını öne sürdü.

ABD'nin terörizmle mücadelede nasıl bir yöntem, nasıl bir yaklaşım izleyeceği konusunda Rumsfeld'in aydınlatıcı bilgiler verdiğini söyleyen Ecevit, "Belli ki ABD, terörizme karşı mücadelede kararlı, fakat esnek bir davranış izleyecektir. Rumsfeld, (Her ülkenin kendi özel koşulları, olanakları olabilir. Ve bunları nasıl değerlendirebileceğini, terörizmle mücadelede nasıl bir tavır alacağını her devlet kendisi belirleyecektir, belirlemelidir) dedi. Bu bakımdan, kararlı, fakat aynı zamanda esnek bir politika izleyeceği belli" diye konuştu.

Operasyon tarihi belli değil

Ecevit, bir başka soru üzerine, operasyonla ilgili bir tarihten söz edilmediğini ifade etti.

"Sayın Rumsfeld, Türkiye ile ABD arasında Kuzey İttifakı'na destek vermek için bir işbirliği yapılacağını söyledi. Nasıl bir işbirliği yapılacak?" şeklindeki soruya da Başbakan Ecevit, şu cevabı verdi:

"İstihbarat bakımından çok yararlı bilgiler verecek durumdayız. Ayrıca, Kuzey'deki güçlerin askeri eğitim ihtiyacı olabilir. Bu konuda bizim deneyimimiz var. O konuda Türk Silahlı Kuvvetleri gerekli eğitim imkanlarını sağlayabilir. Ayrıca, insani yardıma katkı da bulunabilir.Bunun dışında başka gereksinimler, istekler olacak mı, bunu zaman gösterir."

Ankara'dan talep yok

Rumsfeld, görüşmede Ankara'dan herhangi bir talepleri olmadığını belirterek, terörizmle savaşa her ülkenin hangi boyutlarda katılacağına kendisinin karar vereceğini söyledi.

Kitle imha silahlarının teröristlerin eline geçmesinin dünya için yaratacağı tehlikelere de işaret eden Rumsfeld, tüm dünyayı ilgilendiren bu soruna ülkelerin kendi içlerinde yaptıkları görüşmeler sonucu farklı aylanlarda destek olabileceklerini kaydetti. Rumsfeld, "Bazıları kamuoyuna açık, bazıları kapalı...ama tüm yardımlar yararlı olur'' dedi.

Türk askerinin gidip gitmeyeceği belirsiz

Türk askerlerinin muhtemel bir hava harekatına katılmasının söz konusu olup olmadığını soran bir gazeteciye Ecevit, ABD'nin, bir askeri harekatla ilgili açıklaması olmadığını, Rumsfeld'in de buna değinmediğini bildirdi. Ecevit, ABD'nin ek bir talebi olup olmadığının sorulması üzerine de "Hayır kesinlikle olmadı" cevabını verdi. Harekat merkezinin Türkiye'ye taşınması yönünde bir talepleri oldu mu?" sorusuna Ecevit, "Henüz harekatın nasıl olacağı belli değil. Onun için o konuda bir açıklık gelmiş değil. Ama bizim hava sahamızdan zaten yararlanıyor ABD. Bunun dışında dediğim gibi, bizden herhangi bir istekleri olmadı" karşılığını verdi.

ABD Savunma Bakanı Rumsfeld çok memnun

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Başbakanlık'ta yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gerek NATO çerçevesinde gerekse de diğer ikili görüşmelerde ABD'yi anlayanve destekleyen bir tutum sergilediğini kaydetti.

Rumsfeld, "Türkiye ile dostluğumuza ve ilişkilerimize değer veriyor, Türk halkına büyük saygı duyuyorum'' dedi.

Rumsfeld, şöyle devam etti: "Afganistan'ın Kuzey ve Güneyinde, ülkenin içinde bulunduğu koşullardan hayal kırıklığına uğramış birlikler var. Kuzey ve Güney'deki birliklerin, ülkenin geleceğine dair planları var. Ümit ederiz ki, ülkelerini ele geçiren terörü reddederek, ona karşı savaşarak, başarılı olurlar.''

Kuzey İttfakı'na nasıl

yardım edilecek?

Ecevit, Kuzey İttifakı'na ne yönde yardım yapılacağının sorulması üzerine ise, şunları söyledi:

"Her şeyden önce oradaki askeri grupların kendi aralarında uzlaşı sağlaması gerekli. Eğer bu askeri grupların kendi aralarında uzlaşma sağlanmış olsaydı, Afganistan'da Taliban rejimi gibi bir rejim yerleşemezdi. Bu, bizim aynı zamanda ABD'li dostlarımızın yapmaları gereken görevlerin başında, bu güçlerin, Kuzey'deki güçlerin kendi içinde işbirliği yapmaları, dayanışma içine girmeleridir. Bu sağlanabildiği taktirde, zaten halkın tutmadığı Taliban rejimi kolayca sona erebilir."

Çakmakoğlu: Eksiksiz destek verdik

Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da yaptığı konuşmada, görüşmede Rumsfeld'in verdiği bilgiler üzerinde durum değermendirmesi yapıldığını belirterek, Türkiye'nin, ABD'nin uluslararası boyut kazanmış terörle mücadelesine tam destek verdiğini ve işbirliği yaptığını söyledi. NATO'da alınan karar gereği ABD'ye yapılan saldırının tüm NATO üyelerine yapılmış olarak kabul edildiğini hatırlatan Çakmakoğlu, "Türkiye'nin desteği bundan sonra da devam edecek'' diye konuştu. Türkiye'nin yıllarca terörden çok zarar gördüğünün altını çizen Çakmakoğlu, 12 Eylül öncesindeki kayıpların da dikkate alınması gerektiğini söyledi. Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, terörle mücadelede deneyimli olan Türkiye'nin, ABD'ye terörle mücadelenin birçok alanında yardım edebileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

07.10.2000, 07.10.1999, 07.10.1998, 07.10.1997, 07.10.1996, 07.10.1995, 07.10.1994, 07.10.1993, 07.10.1992, 07.10.1991, 07.10.1990, 07.10.1989, 07.10.1988, 07.10.1987, 07.10.1986, 07.10.1985, 07.10.1984, 07.10.1983, 07.10.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.