HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Türkiye'nin Hükümeti IMF mi?

01.10.2001 00:00:00
Türkiye'de memur maaşlarının dahi IMF eliyle belirlendiğini belirten Kamu-Sen Başkanı Resul Akay, mevcut hükümetin acziyetinden yakındı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, IMF'nin, Türkiye'ye memur maaşlarıyla ilgili olarak telkinde bulunduğunu belirterek, "Her şeye IMF karar verecekse bu hükümet ne işe yarayacak? IMF, devlet memurlarının maaşını belirleyemez. Hükümet,memur maaşlarını IMF ile birlikte değil Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu ile birlikte belirlemelidir" dedi.

Türk Banka-Sen'in, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı sendikaların 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'na uyum çalışmaları kapsamında düzenlediği olağanüstü genel kurul toplantısı, Türk Harb-İş Sendikası Konferans Salonu'nda yapıldı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akay, burada yaptığı konuşmada, 57'nci hükümetin, Kasım ve Şubat krizi sonrasındaki, banka personeline yönelik politikalarının "endişe verici" olduğunu söyledi.

'Banka batıranlardan hesap sorulsun'

Krizin sorumlusu bankalarda çalışan memurlarmış gibi davranıldığını belirten Akay, şunları kaydetti: "Bugüne kadar bankaları batıranlar kimlerse bunun hesabını onlar vermelidir. Bankaların özelleştirilmesi adı altında bankaların içi boşaltılıyor, Hazine'ye devrediliyor ve içleri doldurularak birilerine teslim edilmeye çalışılıyor. Batık şirketleri kurtarmak için Hazine'den kaynak ayrılması yoluna gidilmesi, vergilerin çarçur edilmesinden başka bir şey değildir. Siz çalışanlardan hesap sorarsanız çalışanlar da bunun hesabını sizden en kısa zamanda soracaktır. hükümetin çalışanlar hakkında karar verecek gücü ve yetkisi yoktur. Çünkü, halk o yetkiyi ellerinden almıştır. Hükümetin alacağı bütün kararları gayri meşru ve gayri hukuki ilan ediyoruz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.