HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Ukrayna ile ticarette açık yüksek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Ukrayna İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Ukrayna ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaretin 4.1 milyar dolar olduğuna işaret ederek, "Ancak bu ticarette 1.2 milyar dolar açık veriyoruz" dedi
 
08.08.2019 00:00:00
Ukrayna ile ticarette açık yüksek
Ukrayna ile ticarette açık yüksek
RECEP BAHAR / İSTANBUL
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in katılımıyla İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Ukrayna İş Forumu'nda yaptığı konuşmaya, "Bu iş forumunda bayanların sayısı oldukça az, onların yolunu açmamız gerekiyor" ifadelerini kullanarak başladı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 4.1 milyar dolar olduğuna işaret eden Pekcan, "Türkiye Ukrayna'ya karşı 1.2 milyar dolar ticaret açığı veriyor. Karşılıklı ticareti ilk olarak 10 milyar, akabinde 20 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. İki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) çalışması olduğunu hatırlatan Pekcan, şunları söyledi: "Hassas sektörlerin durumlarını dikkate alarak bu anlaşmayı en kısa zamanda imzalamak istiyoruz. Müteahhitlik firmalarımız Ukrayna'da 5.9 milyar dolarlık iş gerçekleştirdi.

Ukrayna yeni bir yatırım atağına giriyor. Türk firmalarımız Ukrayna'nın büyümesinde, gelişmesinde, refah düzeyinin artmasında katkı sağlamaktan memnuniyet duyacaklardır. Biz de onları destekleyeceğiz. Bu arada gümrüklerimizi dijitalleştirdik. Artık ihracat online yapılıyor, belgeler eksikse online tamamlanıyor. Gümrük konularında Ukrayna ile işbirliği yapabiliriz. Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihi güçlü bağları ekonomi alanına taşımak istiyoruz." 
 
Ukrayna değişecek
 
Forumda son konuşmayı yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna'da liberal politikaları hayata geçireceklerini dile getirerek, şunları söyledi: "Ukrayna önümüzdeki yıllarda çok değişecek.

Büyüme oranı yüzde 5-7 aralığında olacak. Altyapıya 20 milyar dolar yatırım yapmayı planlanıyoruz. 15 havalimanı çalışır hale getirilecek, 5 liman düzenlenecek. Bunları Yap-İşlet-Devret modeliyle yapacağız. Arazi reformu yapacağız, 40 milyon hektar araziyi özel sektörün kullanımına açacağız. Bu konudaki kamu-özel ortaklığını değerlendiriyoruz.

Ukrayna'yı yabancı yatırımcılar açısından cazip hale getirebilmek için yapabileceğimiz çok şey var. Beş yıldızlı otellerde kumarı yasallaştıracağız! Turkcell'in kuruluşu Lifecell'in Ukrayna'da güçlü olmasından memnunuz. İş ve sermaye konusunu serbest hale getireceğiz." Ukrayna'da yolsuzluk, kaçakçılık ve Eski Sovyet düzeninden kalma uygulamalar gibi eski sıkıntıların olduğunu vurgulayan Zelenskiy, "Fakat boş durmuyoruz, özellikle gümrük alanında değişimler ve yenilikler yapmaya başladık" dedi. Zelenskiy, daha sonra Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyarette bulunarak, Patriği Bartholomeos ile yaklaşık 1.5 saat basına kapalı görüşme gerçekleştirdi. Zelenskiy ve Barholomeos daha sonra birlikte yemek yedi.
 
Ukrayna gümrükleri yavaş!
 
DEİK Başkanı Nail Olpak da sözlerine "Öğretmen ve ağaç ürünlerinden bellidir" şeklindeki Ukrayna atasözü ile başlayarak, "İki ülke arasındaki ticari ilişkiler istediğimiz seviyede değil. Ukrayna'dan net ithalatçı konumdayız. Bir kaç önerimiz var: Serbest Ticaret Anlaşması (STA) dengeli şekilde götürülmeli. Dahası Ukrayna'da iş yapan işadamlarımız çalışma ve oturma izinlerinde kolaylık talep ediyor.

Gümrük işlemleri hızlandırılmalı" dedi. DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Pekmezci de Ukrayna'da 600'den fazla Türk şirketi olduğuna işaret ederek, "Yılda 1.3 milyon Ukraynalı turist Türkiye'ye geliyor. Türkiye'den ise 250 bin turist oraya gidiyor. Ticaret hacmi 8 milyar dolardan 4.1 milyara düştü. İki önerimiz var: STA imzalanmalı. Ukrayna'da imalat sanayine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar aşılmaz bürokratik engellerle karşılaşıyor. Türkiye-Ukrayna Organize Sanayi Bölgesi kurulmalı." Forumda DEİK ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması da imzalandı.
 
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.