HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Üstün zekalı ama okuma güçlüğü çekiyor

03.10.2001 00:00:00
Kasımpaşa Kaptanpaşa İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Tolga Yıldız, üstün zekalı olmasına rağmen 100 binde 1 görülen "Wilson" (bakır metabolizması bozukluğu) hastalığı nedeniyle okuma, yazma ve konuşma güçlüğü yaşıyor. Tolga'nın annesi Emel Aslantürk, Tolga'nın hiperaktif bir çocuk olduğunu ve konuşma güçlüğü bulunduğunu belirterek, okula başladığında da okuma-yazma sorunuyla karşılaştıklarını anlattı. Bu güçlüklerini Tolga'nın hiperaktif olması nedeniyle derslerine ilgi göstermemesine bağladıklarını ifade eden anne Emel Aslantürk, bu durumun düzelmesi için önceleri büyümesini beklediklerini ancak düzelme görülmediğini söyledi. Emel Aslantürk, "Okulda derslerine ilgi göstermiyordu. Bu durum devam edince doktora götürmeye karar verdik. Yapılan tetkiklerinde 'Wilson' (Bakır metabolizması bozukluğu) hastalığı tespit edildi. Zeka testleri yapıldı ve çok üstün zekalı çıktı. Ancak, bu rahatsızlık nedeniyle okuma-yazma ve konuşma güçlüğü çektiği belirlendi" dedi.

Yaramaz ve haylaz

Tolga'nın öğretmeni Hüsamettin Deniz ise, Tolga'nın dikkatini derse vermediğini ifade ederek, "Zeki olduğu belli ancak dikkati dağınıktı. Dikkatini verdiğinde anlatılanları çok iyi anlıyor. Bu nedenle ben çok çaba gösterdim ama başarılı olamadım. Üstün zekalı olduğu belli oluyor ama, çok yaramaz ve haylaz" diye konuştu.

Zeka katsayısı 160

Tolga'nın tedavisini üstlenen Psikolog ve Psikometri Uzmanı Dr. Leyla Dikmen de, Tolga'nın hiperaktif ve üstün zekalı bir çocuk olduğunu belirterek, "Teorik zeka testinde Tolga'nın IQ'su 142, pratik zeka testinde ise 160 olarak belirlendi. Bu oran normal insanda 90-110'dur. IQ'su 130'un üzerinde olan herkes üstün zekalıdır" dedi. Tolga'nın yapılan tetkiklerinde "Wilson" hastalığı tespit edildiğini anlatan Dr. Dikmen, "Bu hastalık 100 binde 1 görülür. Dokularda biriken bakır beyindeki okuma, konuşma ve diğer merkezlerin fonksiyonunu bozuyor. Bu durumda çocuk zeka özürlü gibi izlenim veriyor. Dokularda bakır en çok beyin ve karaciğerde birikiyor. Dolayısıyla en çok karaciğer ve beyni etkiliyor" diye konuştu.

Hastalığın gıdalarla alınan bakırın vücut tarafından atılamaması sonucu oluştuğunu ifade eden Dr. Leyla Dikmen, karaciğerdeki etkisininde ileriki aşamalarda siroz olarak ortaya çıktığını ve bu organın işlevini yitirmesine neden olabileceğini vurguladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.