HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Velilerin cebi yanacak

18.07.2001 00:00:00
Eğitim Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası'nca (Eğitim-Sen), velilerin gelecek öğretim yılında yapacakları okul masrafları ve "ders kitapları piyasası" konusunda rapor hazırlandı.

Raporda, öğrencilerin kırtasiye, giyecek, kitap ve diğer araç-gereç masrafları, sınıflar baz alınarak en düşük fiyatlardan hesaplandı. Buna göre veliler, sadece bir çocukları için 120 milyon lira ile 250 milyon lira arasında masraf yapacaklar. Lise öğrencilerinin masrafı, ilköğretim öğrencilerinden daha fazla olacak.Raporda, bu miktarların okullar açılana kadar değişebileceği de kaydedildi.

Ders kitaplarına toplam 196 trilyon

Ders kitaplarına da değinilen raporda, bir ilköğretim öğrencisinin 3-5 adet, ortaöğretim öğrencisinin de 8-9 adet ders kitabı kullanacağı belirtildi. Raporda, şöyle denildi:

"Sınıflarda kullanılacak kitap sayısını ortalama 6 olarak düşündüğümüzde, 15 milyon öğrencinin toplam 90 milyon adet kitap kullanacağı sonucu ortaya çıkmaktadır. Kitaba yapılan yüzde 41'lik zamdan sonra asgari ücret ile çalışan bir velinin, iki çocuğunu okutmasının ederi, 1 yıllık gelirine karşılık gelecek. Son yapılan zamla kitapların ederi 2-4 milyon lira arasında olacak. Bir velinin her bir kitap için ortalama 2.2 milyon lira ödeyeceğini düşündüğümüzde 90 milyon adet kitabın toplam ederi 196 trilyon liraya ulaşacak. Bu rakamlardan yola çıkarsak, ders kitaplarının öğretimi kolaylaştırıcı araç olmaktan çıkıp, büyük bir rant getirisine dönüşeceğini söylüyoruz." Raporda, öğrencilerin geçmiş yıllardan kalmış ve okutulma süresi dolmamış kitapları kullanmaları, bir üst sınıfa geçen öğrencilerin ders kitaplarını okullara bırakmaları önerildi. Raporda ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, yoksul öğrencilere ücretsiz kitap dağıtması istendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.