HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Yeni zirve yeni umut

08.09.2001 00:00:00
İtalya Dışişleri Bakanı Renato Ruggiero ile akşam çalışma yemeğinden önce basın mensuplarının ısrarlı sorularını yanıtlayan Peres, haftaya yapılacak görüşmenin yerini belirtmedi ancak, "Ortadoğu'da olacağını" teyit etti. Peres, Arafat ile 3 ayrı görüşmeden oluşan bir zirve düşündüğünü söyledi. İsrail kaynaklarınca önceki gün yapılan açıklamada, Peres-Arafat görüşmesinin Gazze ya da Erez sınır kapısında olabileceği bildirilmişti. Gözlemciler, Peres-Arafat görüşmesinin sonucunu merakla bekliyor ancak, geçen aylarda 2 kez bir araya gelen taraflar, ateşkes konusunda bir adım atamamıştı. Peres, 1994 Nobel Barış Ödülü'nü birlikte paylaştığı Arafat ile görüşmesinin yerini-tarihini bilahare kararlaştıracaklarını bildirdi, ayrıca önemli bir bilgi olarak, "Görüşmemiz, üç görüşmenin ilki olacaktır" dedi. İşçi Partili Peres, Arafat'a Arapça "Reis", yani "Devlet Başkanı" unvanıyla hitap etmiş ilk Musevi devlet adamı.

Bölgede süren şiddeti azaltmaya yönelik bu açıklamalar, dün İsrail helikopterlerinin Batı Şeria'nın Tulkarim kentine düzenlediği füze saldırısının ardından geldi.

Saldırı sırasında iki Filistinli yaşamını yitirmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.