HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Yine Derviş yasaları

10.06.2001 00:00:00
Tütün üretimine sıkıdüzen

Türkiye, bundan sonra artık ABD'nin belirlediği miktarda tütün üretecek. Çünkü hükümet, IMF'nin talepleri doğrultusunda tütün üretimini zaptürapt altına alıyor.

Tütün, tütün mamulleri ve alkollü içkiler piyasasına ilişkin düzenlemeler getiren yasa tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarı, TEKEL Genel Müdürlüğü'nün yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. Buna göre, TEKEL Genel Müdürlüğü KİT statüsünden çıkarılarak, İktisadi Devlet Teşekkülü (İDT) statüsüne sokularak, özelleştirilmesini imkan sağlanacak.

TEKEL'in özelleştirilmesine ilişkin süreçte Türk Ticaret Kanunu hükümlerinin uygulanmamasını öngören tasarı, böylece özelleştirme sürecinin hızlandırılması imkanı getiriyor.

Bir kurul daha

Tasarı, yedi üyeden oluşan Tütün ve Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurum oluşturulmasını öngörüyor. Bu kurumla birlikte Kemal Derviş'in IMF'nin direktifleri doğrultusunda ihdas ettiği kurumların sayısı da 5'e yükseldi. Artık şeker, doğalgaz, telekomünikasyon, bankacılık, para konularını hükümet değil kurullar yönlendirecek. Tütün ve Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu üyeleri Maliye, Sağlık, Tarım ve Köyişleri Bakanlıkları ile Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, TOBB Başkanlığı ile TEKEL Genel Müdürlüğü'nün ilişkilendirileceği Bakanlığın önereceği ikişer aday arasından Bakanlar Kurulu'nca seçilecek.

Kurul üyeleri beş yıl görev yapacak, en az dört yıllık yüksek öğrenim görmüş, mesleki deneyimi olan ve kamu ya da özel sektörde en az 10 yıl çalışmış kişilerden oluşacak.

Tütün fiyatı serbest piyazsada oluşacak

Tasarıya göre, üretici tütünleri yazılı sözleşme esası veya açık artırma yöntemiyle alınıp, satılacak. Sözleşme esasına göre üretilen tütünlerin fiyatı üretici ile tüccar arasında varılacak mutabakata göre belirlenecek.

Böylece tütün fiyatları serbest piyasa koşullarına göre oluşacak ve gerçek değeri üzerinden satılacak.

Yabancılara 'zehir üretme'

kapıları ardına kadar açılıyor

Türkiye'de tütün mamulü eritmek isteyenlere, yıllık üretim kapasiteleri tek vardiyada sigara için 2 milyar adet, diğer tütün mamulleri için ise 15 milyon gramdan az olmayan, tütün hazırlama bölümleri dahil olmak üzere tam ve yeni teknoloji tesisleri kurma koşulu getiriliyor.

Bu şartları yerine getirenler, ürettikleri tütün mamullerini serbestçe satabilecek, fiyatlandırabilecek ve dağıtabilecek. Türkiye'de tütün mamullerini üretmek isteyenler Kurum'dan üretim, satış ve uygunluk belgesi alacaklar.

İşlendikten sonra ihraç amacıyla olsa dahi tütün ithali, ancak üretim ihtiyaçlarıyla sınırlı olarak, yasada belirtilen tütün mamulü üreticileri tarafından yapılabilecek.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.