HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Yürüyüş devam ediyor...

14.07.2001 00:00:00
10 Haziran Ankara Tandoğan mitingi ile başlayan, başta Anadolu'muzun bir çok ili olmak üzere Almanya, Hollanda ve Belçika'yı içine alan bir seyahat programımız oldu.

Trabzon ve İstanbul mitingleri ile ateşlenen Kuvayı Milliye hareketinin yurt içi ve yurt dışındaki insanımız tarafından büyük bir hasret ve coşku ile nasıl benimsendiğini, halkımızın bayrağını eline alıp meydanlara çıkmak için nasıl sabırsızlandığını gördük.

Her ne kadar birileri eski senaryolarının devamı olarak yine kendi kadrolarından bazı oyuncuları sahneye sürmeye çalışsa da salonların boş olduğu gözden kaçmıyor.

Hiç şüphesiz halk oyun oynamak veya seyretmek yerine kendi gerçeklerini yaşamak zorunda olduğunu anlamış bulunuyor.

Bunun en canlı misalini mitinglerde ve miting sonrası yaptığımız seyahatlerde halkımızla beraber yaşadık. Aynı duygu ve düşünceleri Almanya, Hollanda ve Belçika'da bir başka hasret ve bir başka ümitle tekrar tekrar yaşadık.

Ülkemizde ve insanımızın yoğun olduğu bazı Avrupa ülkelerinde bir yönüyle hayal, bir yönüyle popülizm, bir yönüyle de ucuzluk ve seviyesizlik kokan politikalarla devlet, millet, din, milli ve tarihi değerler öylesine zedelenmiş, öylesine yalan ve yanlışlarla tahrip edilmiş ki her birisi bir diğerini inkar eder duruma gelmiş. Husumet ve düşmanlık kaçınılmaz olmuş. Öyle ki sen devlet, millet, din dedikçe birilerinin kaşlarının çatıldığını, kulaklarının kabardığını hemen görüyorsun. Ama meseleyi ortaya koydukça da aynı insanların pişmanlığını ve ardından da seni tasdik ettiğini görüyorsun.

Ve işte o zaman herkes eteğindeki taşları dökerse nasıl bir kucaklaşmanın meydana geleceğini de ayanbeyan görür gibi oluyorsunuz.

İşte bu noktada aynı senaryoların devamında rol alacak oyunculara, hayal, popülizm ve ucuzluk kokan politikalar, dün şu yanlışları yaptık ama bugün şu yanlışları yapacağız gibisinden zoraki ama isabetsiz viraj almalara bu ülkenin tahammülü yoktur.

Yani dün şöyle idik olmadı. Bugün şöyle oluruz. Olmazsa yarın da başka türlü oluruz yazbozculuğu ile bir yere varmak mümkün değildir.

Bugün dününü inkar edenlerin yarın da bugünlerini nasıl inkar edecekleri bellidir. Bunların mantığı yanlıştan doğruyu bulma mantığı değildir. Bunlar yanlıştan bir başka yanlışa kayma mantığıdır.

Şimdi bu çerçevede ekranlarda şişirilip halkın önüne konulanlara bakınız... Geçmişlerini nasıl inkar ettiklerini görürsünüz...

Halbuki bu yanlış ve inkarcı politikalara karşılık tarihin her devrinde vaziyete el koyan milletin kendi iradesine, yani Kuvayı Milliye ruhuna baktığınız zaman tek ve doğru çözümün, çıkış yolunu yine bu milletin kendisinde, inancında, kültüründe tarihi tecrübesinde, kendi öz evlatlarında olduğunu görürsünüz.

Millet bugün bunu seslendiriyor. Bu sesi Anadolu'nun dört kucağında görüyor ve duyuyoruz. Anadolu bu sesin sahibini bağrına basıyor ve O'nu bayraklaştırıyor.

Prof. Dr. Haydar Baş elde bayrak insanımızla kucaklaşıyor. Hayırlı olsun.
 
Ali Gedik / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.