HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Araplara 'Şaron' birifingi

11.08.2001 00:00:00
Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Şaron'un Ankara ziyaretinin Arap ülkelerinde doğurduğu infiali yatıştırmak için bu ülkelerin Ankara temsilcilerine brifing verdi

Dışişleri Bakanlığı, Arap ülkelerinin Ankara temsilcilerine İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un ziyaretine ilişkin brifing verdi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Uğur Ziyal tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Filistin, Irak, Suriye ve Lübnan büyükelçi düzeyinde, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Oman, Kuveyt, Fas, Yemen, Ürdün, Cezayir, Katar, Suudi Arabistan, Tunus ve Libya ise mazlahatgüzar düzeyinde katıldı.

Bakanlıkta bir saat süren bilgilendirme toplantısından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Filistin Büyükelçisi Fuad Yasin, toplantının faydalı, bilgilendirici ve yapıcı olduğunu belirtti.

Türkiye büyük güç

Türkiye'nin bölgede "büyük güç" olduğuna dikkati çeken Yasin, "Türk halkına ve hükümetine sergilediği yapıcı rolden ötürü teşekkür ederim" dedi.

İşgal kalkmadan barış olmaz

Büyükelçi Yasin, bölgedeki son gelişmeleri değerlendirirken, "Güvenlik olmadan barış olmaz. Barış ise işgal kalkmadan sağlanamaz. Öncelikle bu işgalin sona ermesi gerekiyor" diye konuştu.

Ayrıca gerekli görüldüğü takdirde, Türkiye ile Filistin arasında yeni bir temas kurulabileceğini belirten Yasin, Şaron'un ziyaretiyle ilgili bir soruyu ise "Şaron Şaron'dur. Ankara ziyaretinden memnun kalıp kalmadığını ona sorun" diye cevapladı.

Yasin, Kudüs'teki intihar saldırısına ilişkin olarak da "Bunlar şu anki durumun bir sonucudur. İşgal sürdükçe her şey beklenebilir. Şaron, işgalin sürmesi durumunda hiçbir gelişmenin olamayacağını anlamalı. İki taraf da taviz vermeli" dedi.

Edinilen bilgiye göre, toplantıda Ankara'ya ortak mesaj veren Arap ülkeleri temsilcileri, Türkiye'ye tutumundan dolayı teşekkür ederek, bu tutumun devam etmesini istediler.

Arap dünyası kırgın

Çarşamba günü Türkiye'ye gelen İsrail'in "Beyrut Kasabı" lakaplı başbakanı Ariel Şaron, Ankara'da "Kudüs'ün İsrail'in ebedi başkenti" olduğunu söyleyerek Ankara'yı köşeye sıkıştırmıştı. Şaron'un bu sözlerinin Arap ve İslam dünyasında tepkilere yol açması nedeniyle, Ankara kendini girişimde bulunmak zorunda hissetti. Bu nedenle Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Arap ülkeleri temsilcilerine brifing verdi. Brifinge çoğu Arapa ülkesinin büyükelçilerinin katılmaması dikkat çekti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.