HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 ARALIK 2021, CUMA

Baş'ı başa tâc etmeli

29.08.2001 00:00:00
"Koca Yunus Emre'nin deyişiyle ballar balını bulana şair; bu olayı anlatan veciz, ölçülü ve hikmetli sözlere de şiir denir" ifadelerinin sahibi edebi hayatımıza 3 şiir kitabı kazandıran şair-yazar Ali Fuat Ulutürk 1933 yılında Diyarbakır'da doğdu. Yurdun birçok yerlerinde 24 yıl öğretmen ve idareci olarak çalıştı. Şiir kitaplarından Ülküm 1972, Bir Milletin Destanı 1976, İslam ve İnsan 1996 yılında basılmış olup mevcutları yok gibidir. Dördüncü şiir kitabı ise hazırlık aşamasındadır. "Ali Fuat Ulutürk kimdir?" sorusunu kendilerine yönelttiğimiz de kısa ve öz bir cevap aldık: "Bendeniz Yüce Allah'ın kulu, Muhammed (sav)'in ümmeti, Müslüman Türk milletinin vatan, millet ve bayrak sevdalısı olan vefalı bir evladıyım".

ŞİİR NEDİR ŞAİR KİMDİR?

Şiir ve şair kimdir sorumuza ise 10 Kıtalık Şiir adlı şiirini okuyarak cevap bulduk. Şiir Hakkı'ı sevme sırrına ermenin, Hakk'a ulaşan halin gerçek manasıdır. İkilikten birliğe varan yolları bir musıki, bir nağme ile mehtaplı gecelerde bir ilahi nefesle, manevi sesle söyleyiştir... Asil kanın coşkun seli ölülere can veren rahmetin yelidir şiir... Şiir; aşkın dili, hilmin eli, vatan millet sevgisi, ilim, irfandır; milletin şarkısını candan deyiştir...

COŞKUN VATAN SEVGİSİ

Ali Fuat Ulutürk'ün 1972'de kaleme aldığı ilk kitabının Önsöz isimli ilk şiirinden:

Bu topraklarda yeşerdim,

Bu pınarlardan su içtim,

Yıllar yılı

Uğultulu tepelere seslendim

Fırat bendim, Dicle bendim, Meriçtim...

Lime lime

Bir öğretmen kalbinin

Sımsıcak hasretiyle

Selamlar gönderdim yedi iklime...

Ali Fuat Ulutürk hemen hemen tüm şiirlerinde vatan ve millet sevgisin mangal gibi bir yürekle, bükülmeyen bir bilekle, engin ve coşkun kabına sığmayan bir deyişle milli ve asil bir oluşla dile getirip okuyanları cûşa getiriyor adeta. Ordu, millet, vatan, bayrak, Mehmetçik vb. şiirlerinden dolayı zamanın Genelkurmay Başkanı Semih Sancar'dan takdirler de almış. Ulutürk bu ulu söyleyişinin menbaını Allah'a kulluk şuuru ile vatan ve millet sevgisine bağlıyor. Ve şöyle devam ediyor: Gerçekten hangi şiirim okunsa memleket ve milletini seven her fert ve toplumun göğsü kabarır ve milli duyguları şahlanır. Şiirlerimde vatan ve millet duygularının ön planda olması imanımın ve sorumluluk anlayışımın bir gereğidir.

Vatan millet aşkıyla öyle bir sarhoşum ki;

Bu uğurda ölsem de gönülden bir hoşum ki...

***

Biz ki Türküz ve İslam insanlık örneğiyiz;

Tarih boyu yaşayan milletlerin beyiyiz...

Besmele Lailaheillallah, İslam, Müslüman, Salatü Selam ve hele Zikir ve Dua şiiri tek kelimeyle harikat. Zikir ve Dua şiirine Rabbimizin 99 güzel isminin nakış nakış işlenmesi büyük bir sanatkar işi olsa gerek...

İsmin doksan dokuzu, hem duadır hem zikir;

Latif Rab Rahman Rahim, Bast Kabz Baki Ahir...

GÜNÜMÜZÜN RESMİNİ ÇİZEN ŞAİR

Hangi konuda şiir istesek heybesi dolu dolu olan şairimiz Ulutürk ülkemİzin bugünkü içler acısı halini ve kurtuluş yolunu şöyle özetliyor: "Bu vatan, bu millet, bu görev, bu sorumluluk bizim diyen sözleri yalansız ve lokmaları haramsız gönül erlerinin iktidara gelmesiyle mümkün olabilir. Bu gönül eri içinde yaşamakta olduğumuz 21. asra nasip olan; alim, fazıl, adil, bilgin, vatan ve milletsever, halk içinde Hakk'la yaşayan, aziz ve şerefli milletimizin bütün haslet ve değerlerini varlığında toplayan, milletimizin çarpan kalbi, işiten kulağı ve söyleyen dili mesabesinde olan Sayın Prof. Dr. Haydar Baş hocamız olmuştur. Bu durumu bütün çalışma, gayret ve eserlerinde ispatlamıştır".

Şair ve yazar Ulutürk Prof. Dr. Haydar Baş aşığı aynı zamanda. "Yıllardan beri meğer onu yazmış ve anlatmışım" şiirlerimde diyor ve "keşke genç yaşta tanışsaydım kendileri ile" şeklinde beyanıyla" 24 saat söylese hiç usanmam ve doya doya dinlerim kendilerini çünkü Hakk'tan söylüyor, Hakk'ı söylüyor" diye de ekliyor.

KURTULUŞ ÜMİDİ HAYDAR BAŞ

Ve devam ediyor Ulutürk: "Türk milletinin tek kurtuluş ümididir Haydar Baş. Bu milleti bu perişanlıktan ancak bu milletin azmi ve kararı kurtarır. Türkiye'de hiçbir ithal fikre, düşünce ve kafaya güvenmeyip bu yüce millete yaslanan, inancına ve azmine güvenen bir tek Haydar Baş Bey kalmıştır. İmanı olan idrak etmeli, Prof. Dr. Haydar Baş'ı dinlemeli, O'na uymak, O'nu iktidara getirmek ülke için tek çözüm yoludur. Bu inanç ve kabiliyeti yıllardan beri izlediğim, tanıdığım, ölçtüğüm, biçtiğim tek lider, örnek şahsiyet, heybesi çözüm dolu, vatan ve milletin yiğit evladı, delikanlısı Prof. Dr. Haydar Baş'tır".

10 Ağustos Cuma günü Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in İzmir'e gelişini şiire döken şair Ulutürk acaba bu şiirini niçin kaleme aldı: "Bendeniz, bir milletin şairiyim. Bu nedenle dinime, vatanıma ve milletime bağlı ve saygılı bulduğum kimselere karşı gönülden sevgi ve saygı duyarım. Prof. Dr. Haydar Baş'ın İzmir'e gelişinde kendilerinde bu yüce değerlere bağlılık ve sadakat müşahede ettiğim için bu duygularımı şiirle ifade ttim. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kim oluduğu Prof. Dr. Haydar Baş isimli şiirimde riyasız olarak anlatılmıştır. Kısaca ifade etmem gerekirse o, bu mübarek vatan ve şerefli milletimiz için her şeydir. Hatta diyebilirim ki o; bizlere İlahi bir ihsan ve rahmettir. Yeniden alevlendirdiği Kuvay-ı Milliye ruhu Müslüman ve şerefli milletimizin gaflet ve dalaletten silkinerek geçmişteki ruh ve imanla yeniden diriliş ve şahlanışı şeklinde değerlendirmek mümkündür.

Adem Birinci

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

29.08.2000, 29.08.1999, 29.08.1998, 29.08.1997, 29.08.1996, 29.08.1995, 29.08.1994, 29.08.1993, 29.08.1992, 29.08.1991, 29.08.1990, 29.08.1989, 29.08.1988, 29.08.1987, 29.08.1986, 29.08.1985, 29.08.1984, 29.08.1983, 29.08.1982


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.