HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Çevrecilerden Kartal Gölü uyarısı

17.10.2003 00:00:00
Denizli'nin Beyağaç sınırları içerisinde bulunan ve definecilerin talan ettiği Kartal Gölü konusunda tartışmalar sürerken, çevreci kuruluş temsilcileri bölgenin korunması talebinde bulundu.

Kartal Gölü'nün çevresindeki anıt karaçam ormanları ile birlikte Tabiatı Koruma Alanı olarak tescil edildiğini belirten Denizli Orman Çevre Vakfı (DOÇEV) Müdürü Tarık Pilevne, TEMA Denizli İl Temsilcisi Zeki Akakça ve Orman Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Feyzullah Başçiftçi yaptıkları ortak açıklamada, define avcılarının akınına uğrayan bölgenin büyük tahribat yaşadığını söyledi. Definecilerin altından yapılmış Çiftbaşlı Altın Heykeli'nin Kartal Gölü'nün dibinde olduğu iddiasıyla göl çevresinde yaptıkları kazıların kombine bir çalışmayla ve iş makinesi kullanılarak gerçekleştirildiğini kaydeden çevreci kuruluş temsilcileri, "Bu eylem, göl çevresindeki çayır oluşumunu bozmuş, doğal denge ve göl ekosistemini zarara uğratmış, su düzeyinde olağanüstü düşüşe yol açmıştır" dediler.

Güvenlik güçleri ve alanın sahibi olan orman teşkilatınca konunun ciddiyetle araştırılarak faillerin yakalanmasını isteyen çevreci kuruluş temsilcileri, havzadaki su kaybının engellenmesi, tahrip olan doğanın kendisini toparlamasına olanak tanınması ve alanın korunmasında titizlik gösterilmesi gerektiğini söylediler. Kartal Gölü'ne yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan ve Gençlik Eğitim Merkezi yapımı için Orman Genel Müdürlüğü'nce Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne tahsisi sağlanan Karagöl konusunda da uyarılarda bulunan çevreci kuruluşlar, "Bozulmamış doğanın, faydacı bir zihniyetle insan kullanımına açılmasını doğru bulmuyoruz. Karagöl ve çevresi, doğa ve gelecek kuşaklar adına olduğu gibi korunmalıdır. Tesisin yer seçimiyle ilgili bu kaygımız, projeye karşı çıktığımız anlamına gelmez. Planlanan bu tesis, ilimizin hizmet yoksunu bu ilçesinde alternatif alanlar irdelenerek mutlaka gerçekleştirilmelidir" diye konuştular.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.