HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Çin ortak zemin arıyor

11.08.2001 00:00:00
Jiang Zemin, New York Times'a verdiği demeçte, her iki ülkenin de iyi ilişkiler kurulması konusunda olumlu düşündüğünü kaydederek, "Ortak bir zemin bulmak için elimizden geleni yapmalıyız" dedi.

Jiang, ABD Başkanı George Bush'un Ekim'de yapması beklenen Çin ziyaretinin iki ülke arasındaki dostluğun güçlenmesine katkıda bulunacağını ümit ettiğini vurguladı.

Jiang buna karşı, "demokrasi, insan hakları, tutuklu bulunan muhalifler ve Tayvan" gibi ABD ile görüş ayrılıklarının bulunduğu konularda ABD'ye taviz vermeyeceklerini kaydetti.

Devlet Başkanı Jiang ayrıca, Falungong tarikatına uygulanan baskıları da savunarak, bu tarikatın "insanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarına büyük zararlar verdiğini" açıkladı.

Falungong yetkilileri, tarikatın iki yıl önce yasaklanmasının ardından 250'den fazla üyesinin hapishanelerde öldüğünü öne sürüyorlar.

ABD ile NATO'nun Kosova harekatı sırasında Amerikan uçaklarının yanlışlıkla Çin karargahını vurmasıyla tırmanan ve son olarak casus uçak kriziyle gerilen ipler sonrasında FSKP'ye temkinlik yaklaşan Zemin yönetimi ortak ilişkilerin eskisinden iyi olmasını temenni ettiklerini bildirdi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.