HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Çocuklarda ateş ihmale gelmez

07.06.2001 00:00:00
ABD'de birçok ailenin, çocuklardaki ateşin bir hastalık değil, doğal bir savunma sistemi olduğunu bilmelerine rağmen, "ateş fobisi" olduğu bildirildi. Amerikan Pediatri Derneği tarafından yayımlanan "Pediatri" dergisinin Haziran sayısında yer alan, Johns Hopkins Çocuk Merkezi tarafından hazırlanan bir raporda, çocuklara bakan kişilerin, ateşin vücudun savunmasını uyaran saldırıya karşı fizyolojik bir yanıt ve çocuklarda bu saldırıların en yaygınının virütik enfeksiyonlar olduğu yolunda eğitilmeleri gerektiği belirtildi.

Ateşin önemsiz olmadığı, göz ardı edilmemesi ve endişenilmesi gereken bir konu olduğu belirtilen yazıda, 03 aylık bebekler, bağışıklık sorunu olanlar ve kanser tedavisi gören çocukların büyük risk altında olduğu belirtildi. Bazı ailelerin, parasetamol gibi ateş düşürücüleri yüksek dozda ya da çok sık kullandıkları belirtilen raporda, ateşi düşürmek için vücudu ıslatmanın soğuk değil, ılık suyla yapılması ve çocuğun alkolle ovalanmaması gerektiği kaydedildi. Raporda, vücudun, yüksek sıcaklığın olmadığı ortamlar hariç, ateşin yükselmesine ve öldürücü seviyeye çıkmasına izin vermediği bildirildi. Raporda ayrıca, ateşlenen çocuğu her saat başı uyandırma, ateşini ölçme ya da ateş düşürücü vermenin aşırı ve rahatsız edici olduğu da belirtildi. Bu raporun, 340 aileyle yapılan görüşmelere dayanılarak hazırlandığı kaydedildi.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.