HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 23 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

DERGİLİK

09.10.2001 00:00:00
Aylık ilim, kültür ve sanat dergisi Çınar son sayısıyla karşımızda. Yine dopdolu bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkan derginin editör yazısında sıcak gündemle ilgili tespitler var:

"Dünya, tarihinin her yönüyle yeni ve en etkili terör eylemine şahit oldu. Global dünyanın ilk savaşını da tetikledi. Böylesi büyük hadiseler ister istemez gündeminizi etkiliyor, düşündürtüyor. Tetikçileri ve kurbanları belli fakat faili meçhul bu eylemin analizi ayrı ve derin bir konudur. Böylesi eylemlerden medet uman; parası, teknolojisi, bilgisi, ABD içinde gücü, istihbarat ve organizasyon becerisi yüksek çok fazla mihrak yok yeryüzünde. Bu arkaplan elbette bilinir yetkililerce. Fakat şu konuda çoğu yorumcu hemfikirdir ki bu nitelikleri haiz odağın adresi İslam dünyası içinde olamaz! Eylemin bir parçası olmuş Müslümanlar olsa da bu böyledir. Ama ne olursa olsun "emelleri tevhid olunan", "dört ayaklı olduğu" açıklanan bu ittifakı yönetenlerin ortaya koyduğu eylem, sonuçlarına göre değerlendirilmelidir. Sonuç: Süper güç ABD'nin Orta Asyadan Orta Doğu'ya doğru bütün bir İslam Dünyası'nın fakir halkı ve zayıf devletlerine karşı sıcak savaşa çekilmesi olmuştur!"

Nitekim derginin tespiti doğrudur ve sıcak savaş başlamıştır. Aynı yazıda şiirle ilgili bölümler şöyle tanıtılıyor: "Elinizdeki sayı, yine şiire bakan yazıların yoğunluğunda çıkıyor. Türk şiiri hakkındaki değerlendirme siyasi ve kültürel tarihimize şiirin nasıl refakat ettiğini ve İslam kültür rönesansına şiirimizin bir katkısı olması ümidiyle yapılan bir şiir teklifini tartışmaya açıyor. Bunun yanı sıra, İrfan Görkaş Bey'in değerli çalışmaları, Mustafa Demir, İdris Doğan ve Halil Karagöz'ün istifade edeceğinizi düşündüğümüz çalışmalarının okuyucuya faydalı olacağına inanıyoruz".


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.