HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Ekonomik istikrar, IMF ve Arjantin örneği

30.08.2001 00:00:00
Bilindiği gibi Arjantin, 130 milyar dolar dış borcuyla iflas etmiş ekonomisiyle ve yaşadığı sosyal patlamayla istikrarsız bir ülke tablosu çizmektedir. Halkın büyük kısmı geleceği belirsiz görmekte ve başka ülkelere göç etmek suretiyle geleceklerini teminat altına alma yoluna gitmektedir.

Şüphesiz bu durum sosyal ve ekonomik istikrarsızlık içindeki bir ülkenin gelebileceği en vahim noktadır.

Arjantin'de halk, ülkenin bir uçuruma yaklaştığını düşünmekte ve istikbalini ülke dışında aramaktadır.

Arjantin'in IMF reçetelerini uygulamak suretiyle bu duruma düştüğünü de gözden uzak tutmamak lazımdır. Mevcut siyasi irade halktan gelen bütün tepkilere ve yükselen seslere rağmen IMF ile işbirliğini elden bırakmamış ve netice de mevcut durum ortaya çıkmıştır. Bugün ise IMF Arjantin'e borç verme ve ülkeyi bu badireden çıkarma noktasında son derece isteksiz davranmaktadır. Zira IMF'nin mesleği gelişmekte olan ülkeleri ekonomik bir krize ve darboğaza sokmaktır. Krizden çıkarmak değildir.

IMF ile iş yapan bir ülke olmamız sebebiyle bu hakikatler bizi de yakından ilgilendirmektedir. IMF'nin tavsiyeleri bize hiçbir şekilde istikrar getirmemiştir. Serbest kur politikasıyla dolar hızla yükselirken, Türk Lirası pul seviyesine inmiştir. İşletmeler kapanmış, üretim durmuş, piyasada hareket kalmamıştır.

Biz bu durumu aylarca evvel ortaya koyduğumuz da hiç kimse ilgilenmemişti. Ancak şimdi gelinen vahim nokta fark edilmiş ve Türk Lirasını koruma seferberliğine başlanmıştır.

Enflasyon son yılların en yüksek rakamlarına erişmiş, halkın alım gücü fazlasıyla düşmüştür. Halk artık ucuz ekmeğe, kullanılmış eşya pazarlarına akın etmektedir. Esnaf, memur, köylü, işçi, geçim derdi içindedir. Kısaca milletimiz halinden memnun değildir.

O halde -Arjantin misalini de göz önüne alarak- "halka rağmen" yapılan icraatların terkedilmesi ve milletin sesine kulak verilmesinin zamanı çoktan gelmiş ve hatta geçmek üzeredir.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.