HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Fıkra kültürü ölüyor

23.07.2001 00:00:00
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Devlet Konservatuvarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Türker Eroğlu, fıkraların kasıtlı olarak argo hale getirilerek yozlaştırıldığını savundu.

Eroğlu, Nasreddin Hoca ve Karadeniz fıkralarının yozlaştırıldığını belirterek, "Nasrettin Hoca ve Karadeniz fıkraları kasıtlı olarak argo hale getirilip, fıkra kültürü dejenere ediliyor" dedi. Nasrettin Hoca'nın bir Türk bilgesi, adına anlatılan çok sayıdaki fıkranın ise sadece yakıştırma olduğunu ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu: "Nasrettin Hoca bir Türk bilgesiydi, her fıkrası zihin çevikliği ve bir mesaj içerir. Oysa, bazı argo fıkralar, kasıtlı olarak Hoca'ya yakıştırılıyor. Bu yakıştırmaları, ne yazık ki bazı bilim adamları da yapıyor. Bir çoğu da, Türk bilgelerini halkın gözünde kötü göstermek amacıyla kasıtlı olarak üretiliyor. Asıl fıkralar fonksiyonelliğinden çıkartılıyor. Bu yüzden, halk edebiyatı araştırmacıları, fıkralarla ilgili çalışma yapıp, yakıştırma olanları gerçek fıkralardan temizlemelidir." Karadeniz fıkraları için de aynı olumsuzluğun geçerli olduğuna değinen Eroğlu, bölge insanın günlük yaşamdaki pratikliğini, espri yeteneğini ve hazır cevaplılığını alatan fıkraların, çığırından çıkarılıp başka alanlara kaydırıldığını söyledi. Türker Eroğlu, kültür mirası olan fıkralara sahip çıkılması için toplumun duyarlılık göstermesi gerektiğini belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.