HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Hem keyif hem yatırım

15.06.2001 00:00:00
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) aylık yayınında yer alan "Antika Dünyasına Yolculuk" başlıklı dosyada, günümüz yatırım modelleri arasında kabul edilen antika koleksiyonerliği konusuna ışık tutuluyor.

Antika koleksiyonerliği ve antikaya yapılan yatırımlar, sahiplerine bir yandan kazanç, diğer yandan prestij ve keyifli seyir imkanı sağlıyor. Antika, koleksiyonerlik dışında günümüzde önemli bir yatırım aracı. Bilinçli bir şekilde alınan antika eserler, sahibine bir yıl veya daha uzun bir zaman diliminde yüzde 300-700 arasında kar getiriyor. Bir yılı aşan sürelerde kar yüzdesi katlanarak artıyor.

Antika fiyatlarının yüksek olmasının başlıca nedenleri arasında, yurtdışında da talep görmesinin yanında koleksiyonerlerin sayısının fazlalığı yer alıyor. Bunların dışındaki diğer neden de batılı ülkeler ve ABD'de olduğu gibi işadamlarının antika eserleri prestij unsuru olarak görmeleri. Buna paralel olarak zengin ailelere giren eserlerin kolay kolay piyasaya geri dönmemesi de etkenler arasında gösteriliyor.

EN ÇOK PRİM YAPANLAR

Antika dünyasında yatırımcılar için en çok prim yapan eserleri; Osmanlı antika parçalardan tombaklar, tuğralı gümüşler, fermanlar, tablolar, Fransız mobilyalar, İngiliz gümüşler, İznik çinileri, Kütayha, Tophane, Beykoz camları, işlemeler ve hatlar oluşturuyor.

Bunun yanında antika alırken dikkat edilecek hususlar da çok önem taşıyor. Bu konuda, önceden yayınlanan katalogları inceleyip, bilgi edinmek, eksperlerden bilgi toplayıp taban ve tavan fiyatları konusunda önerileri göz önünde bulundurmak, kataloglarda belirtilen eserlere olan talepleri müzayedeleri izleyerek takip etmek öneriliyor.

Önemli bir konu da, bir antika türü üzerine yoğunlaşıp, iyi bir koleksiyon oluşturmak gerektiği... Özellikle bir tür üzerine yapılan koleksiyonun daha iyi fiyatla satıldığı, hatta ciddi koleksiyonlara müzelerce bile talep gösterildiği belirtiliyor.

Antika almak kadar değerini kaybetmeden saklamak da önem taşıyor. Özellikle cam eşyalar, oyalı bezler, antika kumaşlar ve el yazması Kur'an-ı kerim'ler özel bakım ve itina isteyen eserler olarak kabul ediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.