HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Karadeniz Gücü'ne onay

11.08.2001 00:00:00
Karadeniz'e kıyıdaş 6 ülkenin deniz kuvvetleri arasında oluşturulan görev gücü BLACKSEAFOR (Karadeniz Gücü), Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Resmi Gazete'de dün yayımlanan onay kararına göre, tam adı "Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu" olarak tanımlanan BLACKSEAFOR, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Salim Derviş tarafından 1998 yılında ortaya atılan ve daha sonra geliştirilen bir fikir.

BLACKSEAFOR, soğuk savaş döneminde iki ayrı kutupta yer alan ülkelerin (Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna) Karadeniz'de ilk kez bir işbirliğine gidiyor olması açısından büyük önem taşıyor.

Katılımcı ülkeler tarafından 2 Nisan'da İstanbul'da imzalanan anlaşma çerçevesinde, 6 ülkenin deniz kuvvetleri arasında bir görev gücünün oluşturulması ve bu gücün ihtiyaç duyulduğunda "çağrı üzerine" harekete geçirilmesi öngörülüyor. Gücün görev alanları ise denizde arama-kurtarma operasyonları, insani yardım operasyonları, mayın karşı önlemleri, çevre koruma operasyonları, iyi niyet ziyaretleri ve taraflarca kararlaştırılan diğer görevler olarak sıralanıyor.

Askeri ittifak değl

Diplomatik ve askeri kaynaklar, BLACKSEAFOR'un bir devlete karşı geliştirilen bir oluşum olmadığına dikkati çekerek, bunun aynı şekilde bir askeri ittifak olmadığını da vurguluyorlar.

Grubun tüm kararlarını "oybirliğiyle" alması ve böylelikle grubun imkanlarının katılımcı hiçbir ülkenin çıkarları aleyhine kullanılamaması hedefleniyor. Grubun, yılda bir kez tatbikat yapması ve 6 ülkenin denizcilerinin bu çerçevede ilk olarak en geç sonbahara kadar arama-kurtarma alanında biraraya gelmesi bekleniyor.

BLACKSEAFOR'un, çağrı üzerine güç oluşturması nedeniyle sürekli bir karargahı bulunmayacak. Katılımcı ülkeler, bazı gemilerini ve personelini kağıt üzerinde tahsis ederek, ihtiyaç halinde gerekli bölgede biraraya getirecekler.

Kaynaklar, gücün, gerek görüldüğü ve tüm üyeler de hemfikir olduğuzaman talep gelmesi durumunda BM veya AGİT bünyesinde görevlendirilebileceğini, ancak asıl hedefin Karadeniz'de işbirliği ortamı kurmak olduğunu bildiriyorlar.

Anlaşmanın resmen yürürlüğe girmesi için, en az dört imzacı devletin ulusal onay süreçlerini tamamlaması gerekiyor.

BLACKSEAFOR'a her üye ülke kendi olanakları ve gücü çerçevesinde katılacak. Grup, faaliyetleri çerçevesinde, Birinci Dünya Savaşı döneminde Karadeniz'e atılan mayınların temizlenmesini de üstlenecek.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.