HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

NATO Terörü masaya yatırdı

06.10.2001 00:00:00
Zirveye katılan ülkelerin devlet başkanları, ortak bir bildiri yayınladı. Bildiride, Avrupa'daki yeni demokrasilerin, Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya tam üyelik istekleri, kararlı bir şekilde bir kez dahadile getirildi.

Bildiride, ABD'deki terörist saldırıların aslında tüm dünyaya karşı bir tehdit olarak kabul edilmesi gerektiği belirtildi ve "bizler de ABD güvenliğinin bir parçası olduğumuzu göstermek zorundayız. Çünkü hepimize saldırılmıştır' denildi.

Bildiride, aday ülkelerin terörizme karşı mücadeleye sonuna kadar destek verme kararı aldıkları ifade edilerek, 11 Eylül'de yapılan terörist saldırıların, NATO'nun önemini bir kat daha artırdığı ve Avrupa ile ABD arasında işbirliğinin daha fazla genişletilmesi gerektiğini ortaya koyduğu kaydedildi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ile NATO Genel Sekreteri George Robertson, zirvenin ilk bölümünün ardından, ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Robertson, zirvenin, NATO'ya aday ülkelerin NATO ve ABD ile tam bir dayanışma içinde olduklarını kanıtladığını belirtti ve "bundan sonra terörizm dünyada hiçbir yerde sığınak bulamayacaktır" dedi. NATO'nun, terörizme karşı mücadeleyi destekleyen ülkeleri destekleyeceğini vurgulayan Robertson, "terörizme karşı çok cephede, ekonomik, askeri ve siyasi alanlarda tedbirler alınmalıdır" diye konuştu.

Robertson, NATO'nun genişlemesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de NATO'nun kapılarının bütün demokrasilere açık olduğunu ve genişlemesürecinin devam edeceğini söyledi.

Robertson, NATO-Rusya ilişkileriyle ilgili olarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iyi bir işbirliği içinde olduklarını ve heriki tarafta da bu işbirliğinin daha da genişletilmesi isteğinin olduğunu bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.