HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Olaylar abartılıyor

12.06.2001 00:00:00
Sorunun büyütüldüğü boyutta olmadığını ifade eden İlhan Cavcav, FIFA'nın Temmuz ayında yapacağı toplantıda, uluslararası transferlerle ilgili kuralların düzenlenmesini tartışacağını ve karara bağlayacağını belirterek, oyun kurallarındaki değişiklikler dışında, FIFA'nın yaptığı hiçbir değişikliğin anında yürürlüğe girmediğini, birkaç yıllık geçiş süreleri verildiğini, hatta bazı hükümlerin uygulamalarının ulusal federasyonlara bırakıldığını bildirdi.

Gençler korunacak

FIFA toplantısında, rüştünü kanıtlamamış, 18 yaşından küçük futbolcuların korunması, 12-23 arası yaştaki genç futbolcular için kulüplerine yetiştirme bedeli ödenmesi, futbolda sözleşme kararlılığın sürmesi için, futbolcuların yaşlarına göre sözleşme koşullarının belirlenmesi ve transfer aralıklarının düzenlenmesi konularının ele alınacağını vurgulayan Cavcav, şöyle devam etti: "Sportif rekabetin düzenini ve uygun işlemesini korumak için, birsezonda futbolcu başına bir transferle sınırlı olmak üzere, 2 transfer aralığı uygulanacaktır. Başlı başına bu madde bile, gündemdeki (hülle)olayını ortadan kaldırabilecek niteliktedir."

2-3 yıl etkilenmeyiz

Cavcav ayrıca, FIFA ve UEFA'nın kurullarının da kulüp temsilcilerinden oluştuğunu hatırlatarak, "Daha şimdiden İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerin tepkisini alan, futbolun gerçeğine aykırı bazı maddelerin, Avrupa mahkemelerinin ısrarıyla kabul edileceğine inanmıyorum. Kabul edilse bile hem geçiş süresi tanınacağından, hem de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmamasından dolayı en az 2-3 yıl, olası olumsuzluklardan Türk futbolu ve kulüplerimiz etkilenmeyecektir" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.