HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Orta Anadolu'dan notlar

23.03.2002 00:00:00
Şu günlerde Orta Anadolu'da bir gezi yapıyoruz. Çeşitli illerimizde halkla, işadamlarıyla görüşüp değerlendirmelerde bulunuyoruz. Bundan yaklaşık üç ay önce yine böyle bir gezi yapmıştık. O zaman halk ve iş dünyası "hele 2002 bir gelsin, belki daha iyi günler olur" diyerek ümitlenmek istiyorlardı. Fakat Mart'ın nerede ise sonuna geldik. 2002'nin çeyreği bitti, artık Orta Anadolu halkı ümidini yitirmiş dururumda, yarının daha kötü olacağını düşünüyor. Kelimenin tam anlamıyla halk ve iş dünyası artık karamsar. İnsanımızı sabırla dinledikten sonra soruyoruz: Peki, bu iş böyle mi gidecek?

Soru karşısında, başlar dikleniyor, gözler parlıyor: "Elbette böyle gitmemeli elbette bir çözüm bulunmalı, biz mevcut iktidardan ümit kestik. Neden çare, çözüm bulunamasın ki; işte Bağımsız Türkiye Partisi kuruldu. Prof. Dr. Haydar BAŞ Bey'i ilgiyle izliyoruz. Son derece beğeniyoruz. Olayları teşhisi, sunduğu çözümler fevkalade güzel. Vergi almayacağını, emisyonu artıracağını söylüyor. Herşeyden önce Milli birlik ve beraberliğin önemini öne çıkarıyor. Artık yılların geleneğine son vereceğiz; ne iktidardaki üçüzler ne de muhalefetteki üçüzler bizden oy alamaz. Seçimi iple çekiyoruz. Bu iş bir an önce gerçekleşse de millet yok olmanın eşiğinden geri alınsa..." Evet bu görüş, bir insanın, bir esnafın, bir işadamının görüşü değil, aksine herkesin görüşü bu.

Milli bir çıkışla, milli bir programla, milli bir duruşla arz-ı endam eden Bağımsız Türkiye Partisi ve onun öncüsü Prof. Dr. Haydar Baş bey, Anadolu insanının gönlünde taht kurmuş, tek ümit haline gelmiş durumda. Açıkça ifade edersek; mevcut siyasiler iktidarı ile, muhalefeti ile Anadolu'da silinmiş; tek umut olarak BTP gündeme oturmuştur.

İnsanımızın arif olduğu konusunda hiç şüphe yoktur. Siz fazla birşey söylemeseniz bile onlar her şeyi çok iyi anlıyor. İşte örnek Kayseri; bir dönem Özal'a kahir ekseriyeti oy vermiş. Bir dönem ittifaka yüklenmiş 8-0 gibi enteresan bir sonuç çıkmış. Son sene de MHP'ye 4 vekil vererek bilinçli arayışını, bilinçli tercihini ortaya bir kez daha koymuştur. Şimdi ise görülen o ki mevcut siyasiler Kayseri'den geçer not alamaz. Kayserili silme BTP derse geleneğini sürdürmüş olacaktır.

Artık tek umut haline gelmiş olan BTP Anadolu'nun da diğer bölgelerin de hararetle beklediği bir parti olmuştur.

7 Nisan 2001' den beri yapılan mitingler, katılım ve tanıtım toplantıları aynı heyecanı, aynı ilgiyi yaşatıyor. Hem de giderek bir artış bir yoğunluk söz konusudur.

Biz de şu tespiti yapıyoruz; BTP'ye katılan insanların herkesimden olduğu görülüyor. Geçmişte sağdan, ortadan, soldan yana tercih kullanmış olan herkes BTP'ye giriyor. BTP, özellikle "Milli Birlik ve Beraberlik" konusunda yetmiş milyon Türk halkını ikna etmiş durumda. Milliyetçi ama şövenist değil, dindar ama fundamentalist değil, ulusalcı, globalist değil. İşte göze çarpan temel çizgileri ile BTP. Orta Anadolu gezimiz, iyi bir gözlem ve inceleme oldu, birkez daha değerli halkımızla olmanın mutluluğunu yaşadık.
 
Baki Bektaş / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.