HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Ramazan fıkraları...

07.10.2005 00:00:00
Birbirinden komik Ramazan fıkraları için tıklayınız...

Oruç tutayım diye bozdumAylardan Temmuz. Günler oldukça sıcak ve uzun. Aylardan Ramazan.Sabah erkenden başlayıp, gün boyu tırpanla ot biçmiş Tonyalı.Hararetten, dili bir karış dışarıda varmış evine.Kafaya takmış, orucu bozacak ama, arkadaşı bırakmıyor:- Orucunu bozma, aha şunun şurasında akşama ne kaldı ki?Bir punduna getirip bozmuş orucunu Tonyalı. Arkadaşı:-Ne yaptın? Nasıl bozdun orucu? Deyince cevap vermiş Tonyalı:-Baktum ki, orucu bozmazsam susuzluktan öleceğum. Ölürsem bir daha Allah için oruç tutamayacağum. Dedum, ey Rabbum, yaşayup senin için oruç tutayim diye orucumu kestum.

Üç günlük oruçTonyalı bir türlü iyileşmeyen ineği için açmış Allah'a ellerini:-Ey beyük Allahum! Eğer habu ineği iyileşturursen söz üç gün oruç tutacağım. Aradan bir müddet geçer ve Tonyalı'nın ineği gerçekten de iyileşir.Tutar Tonyalı söz verdiği orucu. Ve bir müddet sonra inek geberir. Tekrar açar ellerini:-Ey beyük Allah'ım! Eğer ben tuttuğum o üç gün orucu Ramazana saymazsam?!

İstesem keserdumYine böyle bir mevsim, yine Ramazan ayı. Tenha bir yerde Tonyalı açmış ellerini Allah'a: Ey beyük Allahum! Ha bu tenha yerde bir sen varsun bir de ben. İstesem keserdum orucumi. Sadece sana hürmeten kesmeyurum.Bu yaptuğumu unutmazsun da beni cennetine korsun, öte tarafta inşallah.

Ramazan Adamın biri bir gün yolda giderken bir çocuk görür ve çocuğu çok sevimli bulur; çocuğa: - Senin adın ne? Çocuk tam söyleyeceği sırada:- Dur ben tahmin edeyim, diyerek sözünü keser, ama ipucu olarak baş harfini söylemesini ister.Çocuk: - Y der, adam başlar saymaya... - Yasin? Çocuk başını sallar. - Yusuf? Çocuk yine başını sallar. Adam y harfi ile başlayan tüm isimleri sayar, çocuk her seferinde başını sallar. Adam iyice sinirlenir ve kız isimleri de saymaya başlar; çocuk yine başını sallar. Adam en sonunda:- Bilemedim. Ne lan senin ismin? der.Çocuk cevap verir: - Yamazan

Rahmetlik nenem ruhunaDursun emice evin balkonundan bahçedeki tavuklarını, zevkle seyre koyulmuş. İşte tam bu sırada bir atmaca, tavuklardan birini kaptığı gibi havalanmaya başlamış. Eline ne geçtiyse kapıp atmacaya atmaya başlayan Dursun emice, bir yandan da okkalı cinsinden küfürlerini püfür püfür sıralamayı da ihmal etmedi.Son çare tüfeği kapıp atmacaya ateş etmek oldu ama, nafile, çünkü atış menzilini de aşmıştı çoktan. Tavuğun kurtulmasından umudunu kesen Dursun emice, açmış ellerini Allah'a:-Ey Allah'um! Ossun rahmetluk nenem ruhuna.Not: Bu fıkranın ramazanla ne ilgisi var diyen olursa derim ki, almaktan umudunuzu kestiğiniz alacaklarınızı zekata saymaya kalkışmayın, ya da sadakaya saymayın.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.