HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Siyasetin dengeleri değişiyor

22.06.2021 00:00:00
'Siyasetin dengeleri değişiyor' seslendirme dosyası:

Türkiye ardı ardına provokasyonların gerçekleşeceği günlere hazır olsun, diyorlar. 

Uyuyan hücreler uyandı, diyorlar.

Kimseye evinde rahat uyumak yok, diyorlar.

Terör odaklarının hedefindekiler bir listede toplandı, diyorlar.

Özellikle kanaat önderleri ve parti liderleri hedef alınacak, diyorlar.

Diyorlar, diyorlar…

İyi güzelde bu ülkenin askeri, polisi, savcısı, istihbaratı boş mu duruyor. Bu tür olumsuz söylemleri yayanlar olsa olsa provokatörlerdir. 

Boşuna endişe etmeyin. Meydana gelebilecek olaylara karşı her türlü önlem alınmıştır. Bunca yaşanandan sonra münferit bazı olaylar dışında siyasetin değişen dengelerine müdahale etmek, ucuz kahraman olmak pek mümkün görünmüyor. 

Hatırlıyorum da, rahmetli Türkeş ile İstanbul'da yapılan bir toplantıda gazeteciler sormuşlardı. "Öldürülmekten korkuyor musunuz? Bunca genç koruma onun için mi arabanızı bile koruyorlar?" diye. O da kimsenin beklemediği bir cevap vermişti. "Biz zaten ölmeden öldük. Bir daha mı öldürecekler?" demişti. 

Gerçekten de siyasi arenada rol alan aktörler ölmeden ölüyorlar. Kendilerine ayıracak bir dakikaları, kişisel ihtiyaçları için bile zamanları kalmıyor. Her dakikayı parti çalışmalarına ayırmak, vatandaşın nabzını tutmak, oradan oraya koşturarak yollarda hayatı tüketmek kolay bir iş değil.

Bil Clinton'a sormuşlardı. "Başkanlık göreviniz sona erince ne yapacaksınız?" diye. O da tek kelimelik bir cevap vermişti: "Tatil…"

Evet. Her ne kadar seçim tarihi uzak gibi gözükse de, bizim siyasetçiler meydanlara inmeye, vatandaşla buluşmaya, erken seçim takvimini belirlemeye, iktidarı zorlamaya devam ediyorlar. Çeşitli dedikodular ile halkın gözünü korkutmaya çalışanlar pek de başarılı olacak gibi görünmüyor.  Ancak bizde eylem olmadan tedbir almak pek mümkün değil. Umarız seçimi engellemek için ülkeyi bir iç savaşa sokmayı kimse göze almaz. 

Özellikle televizyonlarda, çeşitli video görüntülerinde, sakallı ağabeylerin durumdan görev çıkartmak gibi bir talepleri olduğu gerçek. 

İktidar değiştiği zaman polisin askerin yönetime el koyacağı gibi saçma sapan senaryoları yayanlar sadece korku devleti yaratmak isteyenlerdir. Pek çok seçim sonrasında gördük ki, poliste askerde yurtta asayişi korumak adına görev yaptılar. Hiç biri bu vatanın düşmanı değil. 

Bazı mekanizmalar tıkansa veya ağır çalışsa da, devlet memurları daima görevlerini yaptılar. Sağduyu yine hakim, sağduyu yine iş başında…

Örnek mi istiyorsunuz? Sokağa çıkma yasağı boyunca hiç kimse rahatsız edilmedi. Kör gözüm parmağına, parmağına davrananlar cezaları yedi. O da ödenecek mi? Af mı edilecek belli değil.  Ancak istenseydi 60 ihtilalinde veya 12 Eylül darbesinde olduğu gibi kimse burnunu çıkaramazdı. 

O nedenle bu ülkenin askerinden, polisinden, kısacası kolluk kuvvetlerinden korkmayın. Onlar bizim düşmanımız değil.

Aksine hesap sorulacağı zaman görevini en iyi yapanlar olduğu görülecektir. 

Siyasetin dengeleri değişti. Doğrudur. Kimse eski sandık sonuçlarına güvenmesin. Bu seçim, beraber hareket etme dönemi olarak adlandırılıyor. Sonunda yeni bir koalisyonlar dönemi de olabilir. 

Ama önemli olan hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. 

Hele Arslanlar sahaya insinler… Kurtlar sofrası dağılacaktır…

 
Taner Tümerdirim / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.