HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Tarımı kurutuyorlar

25.05.2001 00:00:00
Zor bir dönem geçiren ve acil desteğe ihtiyaç duyan tarım sektörünün IMF-Dünya Bankası direktifleri nedeniyle gerekli kaynağı alamaması çiftçileri çaresizliğe sürüklüyor

Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip olan tarım sektörü, hükümetin yanlış politikalarıyla

adeta çürümeye mahkum ediliyor. Bu yıl tabii afetlerin yanısıra kredi borçlarını ödeyemediği için icra kıskacında sancılı bir dönem geçiren çiftçi, hükümetten beklediği kaynağı alamıyor. Çiftçiye verilmesi beklenen kaynağın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın direktifleri çerçevesinde askıya alındığını belirten uzmanlar, bu durumun tarım sektörüne büyük bir darbe indirdiğini ifade etti. Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türk tarımının ve Türk çiftçisinin içinde bulunduğu zor dönemden kurtarılması için, tarıma gereken desteğin sağlanması, yöntemi ve miktarı önceden belirlenen ödemeler için de gereken kaynağın aktarılması gerektiğini söyledi.

Projeler rafa kalktı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türk çiftçisine iyi bir hayat standardı sağlanması amacıyla, bakanlığının hazırladığı projelerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Tabii afetlerden, zarar gören çiftçilere kullandırmak üzere 70 bin tonluk tohumluk kredisi yardımının sağlanabilmesi için 17 trilyon liralık kaynağın, Hazine bütçesinden Ziraat Bankası'na aktarılması üzerinde durduklarını belirten Gökalp, diğer ödemeler konusunda da "Tarımda Yeniden Yapılandırma ve Destekleme Kurulu'nda alınan karar gereğince, ortaklar mülkiyetindeki tarımsal kalkınma kooperatiflerinin, hayvancılık projelerinin uygulanması için de 11 trilyon liralık kaynağın aktarılması gerekmektedir" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.