HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 MAYIS 2021, PAZAR

Tasarı yumuşuyor

13.10.2005 00:00:00
Özkök'ün "kısıtlı yetki" çıkışının ardından gündeme gelen Terörle Mücadele Yasası taslağına AKP'li hukukçular AB nazarıyla bakıyor.

Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün "kısıtlı yetki" çıkışının ardından gündeme gelen Terörle Mücadele Yasası taslağına AKP'li hukukçular AB nazarıyla bakıyor. AKP'li hukukçular terör karşısında Türk askerinin elini güçlendirecek düzenlemeleri insan haklarına aykırı buluyorlar. Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı 18 maddelik terörle mücadele yasa tasarısı taslağına, AKP hukukçularının itirazları partinin Merkez Yürütme Kurulu'nda Başbakan Erdoğan'a aktarıldı.

Terörü engelleyecek düzenlemelere karşı çıktılarAKP'li hukukçuların taslakta karşı çıktıkları düzenlemelerin, terörle mücadelede askerin işini kolaylaştıran ve terörü engelleyen bölümler olması dikkat çekti.AKP'li hukukçuların taslağa temel itirazları şöyle; Taslakta yer alan terörün yeni tanımı yerine Avrupa Konseyi'nin çerçeve terör tanımı benimsenmeli. 4. maddede yer alan, örgüt üyesi olmasa bile terör amacıyla suç işleyenlerin örgüt üyesi gibi cezalandırılması maddesi keyfiliğe yolaçar. Bu madde çıkarılmalı."Örgütü kamuoyunda hoş göstermeye yönelik yayın yapanlara 1- 3 yıl hapis cezası verilmesi, üye olmamakla birlikte örgüt lehine slogan atanların cezalandırılması" kişisel hak ve özgürlüklere aykırıdır, yasada yer almamalı. İşkenceden suçlanan güvenlik görevlilerinin tutuklanması yerine adli kontrol altında tutulmalarına da AKP hukukçuları, işkenceye sıfır tolerans ilkesi gereği karşı çıktı. Yerinde buldukları maddelerTaslak metinde yer alan bazı düzenlemeler ise AKP'nin hukukçularının raporuna göre yerinde bulundu. Bu maddeler de şöyle: Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına karşılıksız burs verilecek. Tanık koruma programı hayata geçirilecek.  Bu raporların ardından taslağa son şekli başbakanlıkta ve bakanlar kurulunda verilecek.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.