HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Üretici isyanlarda

27.09.2001 00:00:00
Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, bölgedeki üreticilerin yüksek kredi faizlerine tahammülü kalmadığını belirterek, "Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri(TKK) ile ilişkilerimizi dondurduk" dedi.

Sözat, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'nin yüzde 100'leri aşan oranlarda faiz uyguladığını kaydederek, üreticinin borç yükü altında kaldığını söyledi.

Balıkesir bölgesinde 110 bin dolayında üreticinin bulunduğunu belirten Sözat, bu iki kuruma borçlu yaklaşık 70 bin üreticinin, krediborçlarının 2-3 yıla yayılması ve faiz oranlarının düşürülmesini beklediğini ifade etti. Sözat, hazırladıkları ortak çözüm önerilerini Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara gönderdiklerini kaydederek, "Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'yle olan ilişkilerimizidondurduk. Bu iki kurum Türkiye'deki en büyük tefecidir. Üreticiye yönelik uygulamaları bize böyle söyletiyor. Maalesef bunlar bindiği dalı kesiyorlar" diye konuştu. Tarım ve hayvancılığın kurtuluşunun, "Tarım Ürün Sigortası" ve "Üretici Birlikleri" yasalarının çıkmasına bağlı olduğunu savunan Sözat, doğal afetlerden etkilenen ürünlerin sigortalanması ve devletinbirliklerden elini çekmesiyle sorunların büyük ölçüde aşılacağını vurguladı. Sami Sözat, taleplerinin kabul edilmemesi halinde, Ekim ayı itibariyle Tarım Kredi Kooperatifleri'ndeki ortaklarını geri çekeceklerini ve Ziraat Bankası'ndaki hesaplarını kapatacaklarını kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.