HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD vurdu vuracak

17.09.2001 00:00:00
ABD, kendi saptadığı deliller (!) çerçevesinde Afganistan'ı bombalamaya hazırlanıyor. ABD Başkanı George Bush'un başkanlığında toplanan Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi, askeri seçenekleri gözden geçirdi.

ABD Başkanı Bush, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni dün de toplayarak, askeri seçenekleri gözden geçirdi. Bush, Bin Ladin'i de bir numaralı zanlı ilan etti. ABD, kendi saptadığı deliller (!) çerçevesinde Afganistan'ı bombalamaya hazırlanıyor. ABD Başkanı George Bush'un başkanlığında toplanan Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi, askeri seçenekleri gözden geçirerek, Salı günkü saldırıların faillerini vurmaya hazırlanıyor.

Bir gün önce Amerikan Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nden geçen yasa tasarılarıyla, saldırıların sorumlularını cezalandırmak için yetki alan Bush, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde, "üniformalı herkesi göreve çağırıyorum" dedi.

Hedef ilk saatte belliydi!

Bush, bir numaralı şüphelinin Suudi asıllı terörist Usame bin Ladin olduğunu iddia ederken, "Bin Ladin saklanacağını sanıyorsa çok yanılıyor" diye konuştu. Amerikan halkına sabır tavsiye eden Bush, ne kadar zaman alırsa alsın, suçluların bulunacağını ve sadece kişilerin değil, bu teröristleri besleyen, barındıran, saklayanların da sorumlu tutulacağını bildirdi. Bush, "Biz sadece intikam almak için harekete geçmiyoruz. Şu anda savaştayız ve yönetimim bu savaşı kazanmak için elinden gelen her şeyi yapacak" dedi.

Bush, Amerikan halkından, Pazartesi günü normal hayatlarına dönmelerini, ancak "bir grup barbarın" ülkeye zarar verme niyetini unutmayarak, dikkatli olmalarını istedi. "Normal hayatlarımızdan fedakarlık etmeyeceğimizi umuyorum. Ancak uçuşlar halen kısıtlı, sınır kontrolleri sıkı olacak. Beyzbol karşılaşmaları başlayacak. Çünkü halkımızın ihtiyacı var. Ancak hükümet tam alarmdadır" diye konuştu.

Çok kampı var

Kongreden güç kullanmak için gereken yetkileri önceki gün alan Bush'un, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında belirlenecek hedefler üzerinde askeri operasyonlara başlamaya hazırlandığı yorumları yapılıyor. Bir numaralı şüpheli Bin Ladin'in, Afganistan'da pek çok kampı olduğu belirtiliyor.

Pakistan ikna edildi

Öte yandan Pakistan, terörist faaliyetlere karşı ABD'ye tam destekverdiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Pakistan, tam bir işbirliği içinde olduğunu bir kez daha vurguladı" dedi. ABD, Pakistan'a bir "istek listesi" vermiş ve bu konuda cevap bekliyordu. Bu listede, Bin Ladin'in Afganistan'dan kaçamaması için Pakistan'ın Afganistan sınırını kapatması ve Amerikan uçaklarına, Pakistan hava sahasının açılması gibi istekler bulunduğu belirtilmişti. Afganistan'daki Taliban yönetimini tanıyan ender ülkelerden biri olan Pakistan, bu ülke üzerinde etkin olmasıyla biliniyor. Afganistan'daki Taliban yönetimi ise yaptığı açıklamada, kendilerine saldırı düzenleyen ve bu saldırıya yardım eden ülkelerin karşılık göreceği uyarısında bulundu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.