HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 10 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Ajan otomobiller yola çıkıyor

21.09.2005 00:00:00
Britanya'da karayollarına çıkmaya hazırlanan gizli kameralı otomobiller, kural ihlali yapanları suçüstü yakalayacak. Yeni sistemle yollarda 1 milyon araç ajanlık yapacak.

Gizli kamera düşkünü Britanya, 1 milyon aracı ajana dönüştürecek. Araçlara takılacak kameralarla kural ihlali yapanlar belirlenecek. Dünyanın en çok 'gözetlenen' ülkesi Britanya gizli kamera uygulamalarında bir ilke daha imzasını attı. Hükümet yeni karayolları güvenlik sistemi çerçevesinde araçların birbirlerini gözetlemesini sağlayan yeni bir sistem uygulamaya hazırlanıyor.  Cambridge Üniversitesi'nce geliştirilen sisteme göre araçlara yerleştirilen gizli kameralar sayesinde hatalı süren ya da ücretli otobanlardan bedava geçen sürücüler kameralarla tespit edilecek. Ülke genelinde ilk etapta 1 milyon araca yerleştirilecek gizli kameralar, yolda kuralları ihlal eden araçların plakasını okuyup, uydu aracılığıyla merkeze bildirecek.

Yola vericiler yerleştirilecek'Ajan araçlar' turnikelerden gelen radyo dalgalarını alan bir sistem sayesinde sürücünün ücreti ödeyip ödemediğini tespit edecek. Eğer radyo dalgası alamazsa öndeki aracın plakasının fotoğrafını çekerek; tarih, zaman ve mekân bilgileriyle uydudan merkeze aktaracak. Sinyallerin aktarımını sağlamak için ise yolda her milde bir verici yerleştirilecek. Komuta merkezi aynı araç hakkında birden fazla hata sinyali alırsa o araca ceza kesecek. Yeni sistem, araç sürücülerine gittikleri yol kadar ücret ödeyebilme imkânı da sunacak. Örneğin kalabalık yolda 1 mil yol (1.6 km.) alan bir sürücü 1.34 sterlin öderken, tenha bir yoldan geçen bir sürücü 2 pence ödeyebilecek.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.