HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bahçeli'ye "Vurgun" sorusu

01.09.2001 00:00:00
DYP Genel Başkan Yardımcısı Nevfel Şahin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu statüsündekiYapı İşleri, İller Bankası ve Karayolları Genel müdürlüklerindeki ihalelerin usulüne uygun yapılıp yapılmadığının, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sorulması için soru önergesi verdiklerini bildirdi

Nevfel Şahin, DYP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 19992000 yıllarında Türkiye'nin yolsuzlukta "şampiyon" olduğunu, vatandaşlardan alınan vergilerin yüzde 36'sının yolsuzluklara gittiğini kaydetti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda yolsuzluk yapıldığını daha önceden bildiklerini ifade eden Şahin, sözkonusu bakanlığa bağlı Yapı İşleri, Karayolları ve İller Bankası Genel müdürlüklerinde yapılan ihalelerin usulüne uygun olup olmadığının, DYP Balıkesir Milletvekili İlyas Yılmazyıldız'ın geçtiğimiz yıl çeşitli tarihlerde 3 kez verdiği soru önergeleri ile Bakan Koray Aydın'dan sorulduğunu, ancak Aydın'ın cevaplamadığını söyledi.

Şahin, aynı soruları bu kez de MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'den sorduklarını belirterek, bu konuda bugün TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdiğini kaydetti.

İhalelerde davet usulünün adet haline geldiğini ifade eden Şahin, ihalelerin yüzde 1015 komisyonla verildiğini belirtti.

"Aydın, istifa etmelidir"

Yargının, Koray Aydın'a haber vermeden operasyon başlattığını dile getiren Şahin, "Müsteşar, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü çalışanları ve ihale komisyonu üyeleri gözaltına alınıyorsa, bu yargı ve savcının bakana güvenmemesidir. Bakan'ın bunu onur meselesi yaparak istifa etmesi gerekirdi. Bakan, görevinden istifa etmelidir. Bakan istifa etmiyorsa Başbakan'a ve Başbakan Yardımcısı Bahçeli'ye sesleniyorum: Bayındırlık Bakanı'nı hiç durmadan azletsinler" diye konuştu. Aydın'ın "bu işlere karışanlar marksistmiş" yönünde basında çıkan sözlerini de eleştiren Şahin, "Genel müdürlük boşaltılmış, Bakan diyor ki (Ben sorumlu değilim.) Bunu yapanlar solcu, marksist...O zaman Yapı İşleri'nde çalışan liberal görüşlü kişilerden Mesut Yılmaz mı sorumlu veya solculardan Rahşan Ecevit mi, Bülent Ecevit mi sorumlu diye sormazlar mı?" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa başbakan ve bu hükümet üyeleri tarafından yargının baskı altına alındığını savunan Şahin, "ANAP, Enerji Bakanlığı'nda jandarmalık, MHP, Bayındırlık Bakanlığı'nda karakolluk olmuştur" dedi. Şahin, Koray Aydın'ın şirketlerinin incelenmesi gerektiğini söyledi. Bakan Aydın'ın, yolsuzluk yapıldığından haberi olmadığını ifade ettiğini söyleyen Şahin, "Bir bakanlıkta bu kadar büyük yolsuzluk olacak, bu kadar büyük suiistimal olacak, bundan da bakanın haberi olmayacak. Bu inandırıcı değil" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.