HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Balkanlar barışa uzak

01.06.2001 00:00:00
İç savaş endişesi

Makedonya'nın eski cumhurbaşkanı Kiro Gligorov, ayrılıkçı Arnavutların son eylemlerinin Makedonya'da huzuru iyice kaçırdığını ifade ederek, "Orduya emir versek saldırılarla kısa sürede başederiz ancak iç savaş çıkmasından endişe duyuyoruz" dedi.

Gligorov, Bulgaristan'da yayımlanan "Trud" gazetesine Makedonya'daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ayrılıkçı Arnavutların ülkenin başına büyük bir bela açtığını ifade eden Gligorov, bu kişilerin ülkeye Kosova'dan girdiklerini ve Şar dağı ile Kumonovo bölgesinde üslendiklerini belirtti.

Gligorov, Makedonya'nın genç bir devlet olmasına rağmen güçlü bir bir orduya sahip olduğunu ifade ederek, "Eğer orduya emir versek teröristler ile kısa sürede başedebiliriz ama iç savaştan endişe duyuyoruz. Çünkü biz sorunların silahla çözülmeyeceğini biliyoruz" dedi.

Çatışma sürüyor

Makedonya'nın kuzeyinde, Arnavut askerlerle Makedon ordusu arasındaki çatışmaların gece boyunca devam ettiği bildirildi.

Makedon ordu sözcüsü Albay Blagoya Markovski, çatışmaların devam ettiğini belirterek, "Slupçane ve Mateyçe köyleri gece boyunca provokasyonlara sahne oldu" dedi.

Arnavut askerlerin açtığı ateşe Makedon ordusunun karşılık verdiğini belirten Albay Markovski, sabah saatlerinde bölgede durumun sakin olduğunu söyledi.

Makedon yetkililerin son günlerde sivillere çatışma bölgelerinden,özellikle de Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) karargahının bulunduğu

Makedonlar anayasayı tartışıyor

Makedonya Başbakanı Lubço Georgievski, ülkedeki Arnavut azınlığın hükümetten başlıca talepleri arasında yer alan anayasa değişikliği konusunda, "muhtemel bir değişiklik" yapılabileceğini duyurdu. Georgievski, televizyona verdiği demeçte, "Büyük olasılıkla anayasayı değiştirmemiz ya da ikinci bir anayasal ulusun oluşturulmasına olanak sağlamamız gündemde. Çok büyük olasılıkla ülkede ikinci resmi dil ilan edeceğiz" diye konuştu. Makedonya'daki Arnavut azınlığa Makedon vatandaşlarla aynı hakları tanıyacak söz konusu anayasal değişiklik, Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) başlıca talepleri arasında yer alıyor. 1991 tarihli anayasada, "Makedonya'nın Makedon halkından oluşan bir ulus devlet" olduğu ifadesi yer alırken, ülkede yaşayan azınlıklara de eşit haklar tanıyor. Ülke nüfusunun 3'te 1'ini oluşturan Arnavutlar, Arnavutçanın resmi dil statüsü kazanmasını da talep ediyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.