logo
22 NİSAN 2024

BTP lideri Hüseyin Baş, “Faizde Nas var. Benden başka bir şey beklemeyin, ben bu faizi indireceğim’ diyenle, seçimin ertesi günü faizi yüzde 45 yapanlar aynı kişilerdir" dedi

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, "Faizde Nas var. Benden başka bir şey beklemeyin, ben bu faizi indireceğim' diyenle, seçimin ertesi günü faizi yüzde 45 yapanlar aynı kişiler. 'İsveç, Kur'an-ı Kerim yakmıştır onların NATO'ya katılımına asla evet diyemeyiz' diyenlerle, bir yıl geçmeden İsveç'in NATO'ya katılımına evet diyenler aynı kişiler. Bunlarda ne gezer inanç, ne gezer din, ne gezer iman. Hiçbir şeyleri yok, işleri güçleri seni beni kandırmak" dedi
27.02.2024 13:31:00 / Güncelleme: 27.02.2024 13:38:45
Haber Merkezi
BTP lideri Hüseyin Baş, “Faizde Nas var. Benden başka bir şey beklemeyin, ben bu faizi indireceğim’ diyenle, seçimin ertesi günü faizi yüzde 45 yapanlar aynı kişilerdir" dedi
BTP lideri Hüseyin Baş, “Faizde Nas var. Benden başka bir şey beklemeyin, ben bu faizi indireceğim’ diyenle, seçimin ertesi günü faizi yüzde 45 yapanlar aynı kişilerdir" dedi
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İzmir'de aday tanıtım toplantısı düzenledi. Bölgesel düzeyde yer alan programda İzmir'in yanı sıra Aydın, Muğla, Afyon, Denizli illerinin adayları da tanıtıldı. Programda konuşan BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş önemli açıklamalar yaptı. Hüseyin Baş'ın İzmir konuşmasından notlar şu şekilde;

"İstanbul'un bugün elimizde kalmasını sağlayan fatih, Atatürk'tür"

Biz İstanbul'un fethini kutluyoruz ya İstanbul'un fatihi kimdir? Fatih Sultan Mehmet. Peki, İstanbul'un bugün elimizde olabilmesinin sebebi olan fatih kim? Mustafa Kemal Atatürk... Galata kulesinin üzerinde 5 yıl boyunca İngiliz bayrağı sallanmış, hiç kimse buna itiraz etmemişken o bayrağı oradan söküp paçavra gibi ayaklarının altına alan adamdır Mustafa Kemal Atatürk.

"İngilizin uşaklığını yapan ajanlar oldukları için asıldılar"

Bu uyanık adamlar işini şansa bırakır mı, ne yapıyorlar? Hemen Samsun'un 100-150 kilometre ötesinde İskilipli dediğiniz, O'nu da ajan tutuyor. Kazım Karabekir Paşa Erzurum'da… Hemen 100-150 kilometre ötesinde Seyit Rıza var, O'nu da ajan tutuyor. Şeyh Sait var O'nu da ajan tutuyor. Bunların tamamı aslında İngilizin uşaklığını yapan ajanlar olduğu için asıldı. Bütün anlatmaya çalıştığım bu. İngilizler bir kurgu yapıyor ve bu kurguya çomak sokan, bu kurguyu bozan bir tane adam çıkıyor o da Mustafa Kemal Atatürk. Atatürk bizim toplumumuzun bütün değerlerini, bütün fikirlerini kuşatan ve bizim yaşamamızı sağlayan insan. O yüzden hepimiz Atatürkçü olmamız lazım, meselenin özü özeti bu.


"Oturdukları masadakiler bile cumhuriyet düşmanı"

Arkadaşlar zannediyoruz ki sadece Atatürk karşıtları Atatürk'le kavga ediyor. Bir de Atatürkçü gibi olup Atatürk'le kavga edenler var. Bu daha vahim bir tablo. Adamlar Seyit Rıza'yı anmaktan bir hal oldu, adamlar Şeyh Said'i anmaktan bir hal oldu. Adamlar Atatürk'ün kurduğu cumhuriyete sahip çıkacak ne kadar fikir varsa buna düşman olup, başkaca fikirlerle yürümekten bir hal oldu. Bakıyorsunuz oturdukları masalarda yanlarında oturanlar bile cumhuriyet düşmanları.

"İsrail ile ticaret, istihbarat desteği sürüyor"

Avrupa'da petrol yok, doğalgaz yok, kömür yok. Ne üretecek olsa bunu bir şekilde dışarıdan ithal etmek zorunda. Rusya- Ukrayna savaşı da öyle bir katladı ki meseleyi. Tabii doğal olarak hepsi Rusya'ya bir karşı duruş sergilemek ve O'ndan ticareti durdurmak durumunda kaldılar. Yani işine gelmeyen, ideolojisine ters bir şey olunca hemen ticareti kesiyor adamlar. Kime benzemiyor? İsrail'le hala ticaret yapanlara hiç benzemiyorlar. Kim İsrail'le ticaret yapıyor?  Ben yapmıyorum ama Türkiye'de birileri yapıyor, büyük büyük gemilerle yapıyorlar. Yap kardeşim yap, benim umurumda değil senin ne ticaret yaptığın da… Kalkıp niye yalan söylüyorsun, niye ortalığı ayağa kaldırdın da hala Kürecik Radar Üssünden İsrail'e istihbarat bilgisini sağlayan ülke olma özelliğini devam ettiriyorsun? Niye ortalığa ayağa kaldırdın da hala onların pilotlarını eğitiyorsunuz? Kaldırma o zaman ortalığı ayağa.

"İsrail protestoları bitti farkında mısınız?"

Seçime yaklaştık, bütün İsrail karşıtı propaganda bitti farkında mısınız?  Niye? Daha dün Sayın Cumhurbaşkanının bir mitinginde bir vatandaş 'İsrail'le ticareti durdurun' diye döviz açtı, kolluk kuvvetleri yaka paça kişiyi aldılar. Çünkü bu gerçek, bu yalan değil. O söyledikleri yalanın içinde bir gerçek var, hala onların elinde Filistinlinin kanı var. Bu bela da onlara yeter.

"Afganistan mı işgal altında, Türkiye mi?"

Bütün madenlerimiz işgal altında hepsini kepçe kepçe götürüyorlar. Onların bildirdiği rakama göre 30 küsür milyar dolarlık altınımız alınmış, götürülmüş. Devlete ne kalıyor % 2 . Cem Yılmaz diyor ya 'bana ne kaldı 2.' Devlete yüzde 2 veriyor. Afganistan'ın madenine,  beğenmediğimiz Taliban'a yabancı maden işletmeleri yüzde 20 veriyor, sana yüzde 2 veriyor. Şimdi Afganistan mı işgal altında, Türkiye mi?

"Ayrışırsak elimizde avucumuzda vatan diye bir şey kalmaz"

Birkaç meseleyi temelde anlamamız lazım. Bir, bizi ideolojilerle uyuttular. Milliyetçi isen de Atatürkçü olacaksın, muhafazakarsan da Atatürkçü olacaksın, solcuysan da Atatürkçü olacaksın, ama gerçek anlamda Atatürkçü olacaksın. Şimdi öyle bir şey var ki, A partisi iktidar olursa milliyetçilik tehdit altında, o gelirse milliyetçilik elden gidecek, ya da sadece o milliyetçi olacak!  Birine bakıyorsun sanki milliyetçiliği getirmeye geliyor, diğerine bakıyorsun sanki solculuğu getirmeye geliyor, diğerine bakıyorsun sanki dinciliği getirmeye geliyor. Toplumda seçeneklerimiz illa bir şeyciliği getirmeye çalışan insanlarla dolu, kendi ideolojilerini size dayatan insanlarla dolu. İşte bu kardeşiniz diyor ki, 'benim size ideoloji dayatma derdim yok, doğruyu ve yanlışı ayıralım, haklıyla haksızı ayıran bir anlayış içerisinde hep bir olarak, beraber olarak. İsteyen istediğini yaşasın ama kimse de kimseye pislik atmasın, kimse de kimseyi küçümsemesin, kimse de kimseyi ötekileştirmesin, dışlamasın, devletin yöneticileri bütün fikirlere, bütün inançlara, bütün düşüncelere saygılı olsun ve onlara yaşama imkanı kursun. Sonuç olarak Atatürk de bunu yapmadı mı? Atatürk bugünkünden daha problemli daha sıkıntılı bir ortamda bir formülle bu milleti layık olduğu yere taşıdı. Ne o formül? Bu milletin kardeşliği formülü. Dolayısıyla bize düşen bu ideolojik saplantılardan kurtulup, bu milleti bir beraber ve kardeş yapma çabasıdır, eğer biz ayrı kalırsak, biz millet olarak ayrışırsak elimizde avucumuzda inanın bana vatan diye devlet diye bir şey kalmaz. Eğer biz birleşirsek beraber olursak hiç kimse bu vatana, bu devlete en ufacık bir zarar veremez.


"Sana kumanya verenle seni kumanyaya muhtaç eden aynı kişi"

Seni açlığa mahkum edenle senin kapına seçim zamanı bir poşet kumanya bırakan aynı kişi. Diyorsun ki, 'bu kumanyadan sebep ben buna oy vereyim.' Halbuki seni bu kumanyaya muhtaç eden, doğalgaz faturanı ödeyememene sebep olanla mutfaktaki doğalgazdan 100 lira almayacağım diyen adam aynı adam, bir farkı yok bunların, aynı kişi bunu size yapıyor. Dolayısıyla uyanır ve 'kardeşim sen benimle dalga mı geçiyorsun' dersen sorunu çözmüş olacaksın. Millet olarak ne yapıyoruz; duyduğumuza oy veriyoruz, okuduğumuza oy veriyoruz ama hiç yaşadığımıza oy vermiyoruz, gördüğümüze oy vermiyoruz.

"Faizde nas var diyenle faizi yüzde 45'e çıkaran aynı kişi"

Sınır mahkemeleri kurup, hudut mahkemeleri kurup teröristi davulla zurnayla karşılayanla, bugün kalkıp, 'onlar teröristle el ele onlara oy vermeyin' diyen kişiler aynı. Gençlere 'biz onlara Z kuşağı demeyiz onlar Türk genci, bizim gencimiz' diye milli kimlik propagandası yapanlarla, Avrupa Birliği kapısında 30 seneden beri ülkeyi çürüten aynı kişiler. 'Faizde Nas var. Benden başka bir şey beklemeyin, ben bu faizi indireceğim' diyenle, seçimden sonra faizi yüzde 45 yapanlar aynı kişiler. 'İsveç bir terör devletidir, Kur'an-ı Kerim yakmıştır onların NATO'ya katılımına asla evet diyemeyiz' diyenlerle bir yıl geçmeden İsveç'in NATO'ya katılımına evet diyenler aynı kişiler. Bunlar aynı, bunlar değişmiyor ve biz zannediyoruz ki bunların ideolojisi… Ya bırak, ne ideolojisi, bunlarda ideoloji ne gezer, bunlarda ne gezer inanç, ne gezer din, ne gezer iman, hiçbir şeyleri yok, işleri güçleri seni beni kandırmak.   Madem onlar değişmiyor kim değişecek? Biz değişirsek onlar da değişecek.


"AKP iktidarını CHP'ye borçlu"

AKP 23 yıldır iktidar. Kime borçlu bu iktidarını? Karşısındaki kanaat önderi denilen kişilere, karşısındaki muhalefete ve Atatürk'ün kurduğu parti olduğu için üzülerek söylüyorum, CHP'ye borçlu. İndir oradan CHP'yi yüzde 1 alamaz. Ama size öyle bir düzen dayattılar o dindarların sahibi bu cumhuriyetçilerin sahibi! Yok ya! Senin neren cumhuriyetçi, senin neren dindar.

"Herkes hocaefendi derken babam Fetoş derdi"

Fethullah Gülen denen terörist başı bu ülkede faaliyetlerine başladığında ona ilk karşı duran benim babamdı, gururla söylüyorum benim babamdı. Ben o günleri dün gibi hatırlıyorum. Bütün topluma bunların ne mal olduğunu anlatmaya çalışıyoruz, kime gitsek 'hoca efendinin' bir bildiği vardır dediler. Kime gitsek aynısını duyduk. Gördük bildiğini hoca efendinizin! Şimdi hepsi oldu FETÖ düşmanı! Dün sen 'bunun bir bildiği vardır' diyordun! Bir vatan mücadelesi zihniyetiyle kim yaptı bu kadar çalışmayı hiç sordunuz mu? FETÖ ortaya çıktığında babam, 'bu Vatikan projesi, papalık projesi, insanımızı inancından medeniyetinden uzaklaştırma projesi' dedi. Babam ona FETÖ demezdi, ne derdi, 'Fetoş' derdi. Millet 'Hocaefendi' derken babam ona Fetoş derdi Fetoş, dikkat edin.

"Tarikatım Atatürk, cemaatim Türk milleti"

Şimdi bak bunları izleyen bütün Fetoşçular bana başlayacak saldırmaya. Neymiş, ben tarikatçıymışım, ben cemaatçiymişim! Benim bir tane tarikatım var o da Atatürk tarikatıdır, bir tane cemaatim var o da Türkiye Cumhuriyeti milleti, cemaatidir."
Ekrem İmamoğlu’na açık mektup
Aslan evinde rakip tanımıyor
Taraftarı önünde 17'de 17 yaptı
'Yapılan yanlış tercihler beni ayrılmaya itiyor'
İYİ Parti'de beklenen istifa
Bakan Özhaseki açıkladı
'İstanbul'u dönüştürmeye gayret edeceğiz'
Tokat'ta bir deprem daha
Turhal 4.1 ile sarsıldı
İYİ Parti'de Akşener'li denklem
Aday olursa seçilme şansı var mı?
Uludağ İstanbul'dan görüldü
3 şehir tek karede
Bu karenin nedenini açıkladı
Baş'tan dikkat çeken IMF göndermesi
Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a ABD desteği
95 milyar dolarlık tarihi yardım
ÇAYKUR'dan çağrı
'Çayınızı kendiniz toplayın'
Bakan Göktaş açıkladı
10 binden fazla çocuk!
Belediyelerde borç enkazı
Yeni başkanlar kamuoyu ile paylaştı
İsrailliler yine sokaklara indi
Binlerce kişi Netanyahu'yu protesto etti
Seçim sonucunu böyle yorumladı
Boş havuza atladım düşene kadar doldu
Çok sayıda şehidin cesedine ulaşıldı
İsrail, Refah'ta katliam yaptı
Ekrem İmamoğlu’na açık mektup
Aslan evinde rakip tanımıyor
Taraftarı önünde 17'de 17 yaptı
'Yapılan yanlış tercihler beni ayrılmaya itiyor'
İYİ Parti'de beklenen istifa
Bakan Özhaseki açıkladı
'İstanbul'u dönüştürmeye gayret edeceğiz'
Tokat'ta bir deprem daha
Turhal 4.1 ile sarsıldı
İYİ Parti'de Akşener'li denklem
Aday olursa seçilme şansı var mı?
Uludağ İstanbul'dan görüldü
3 şehir tek karede
Bu karenin nedenini açıkladı
Baş'tan dikkat çeken IMF göndermesi
Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a ABD desteği
95 milyar dolarlık tarihi yardım
ÇAYKUR'dan çağrı
'Çayınızı kendiniz toplayın'
Bakan Göktaş açıkladı
10 binden fazla çocuk!
Belediyelerde borç enkazı
Yeni başkanlar kamuoyu ile paylaştı
İsrailliler yine sokaklara indi
Binlerce kişi Netanyahu'yu protesto etti
Seçim sonucunu böyle yorumladı
Boş havuza atladım düşene kadar doldu
Çok sayıda şehidin cesedine ulaşıldı
İsrail, Refah'ta katliam yaptı

Eski Barselona Belediye Başkanı da Fatih'te Filistin için yürüdü

Fatih'te sivil toplum kuruşu temsilcileri tarafından binlerce kişinin katıldığı Filistin'e destek yürüyüşü düzenlendi.
21.04.2024 16:49:00
İhlas Haber Ajansı
 Eski Barselona Belediye Başkanı da Fatih'te Filistin için yürüdü
 Eski Barselona Belediye Başkanı da Fatih'te Filistin için yürüdü
Fatih'te sivil toplum kuruşu temsilcileri 'Gazze'yi Unutma' yürüyüşü düzenledi. Yoğun katılım gösterilen yürüyüşte Beyazıt Meydanı'nda bir araya gelen binlerce kişi, tekbir getirip sloganlar atarak Ayasofya Camii Meydanı'na doğru yürüdü. Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu üyesi birçok aktivistin de katıldığı yürüyüşte, 6 aydan fazla süren Gazze'ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar ve devam eden abluka protesto edildi.

Filistin'e destek yürüyüşüne katılanlar arasında, Eski Barselona Belediye Başkanı Ada Colau ve ABD'li eski diplomat Ann Wright da yer aldı.

'Filistin'le yatıyoruz, Gazzeli kardeşlerimizle kalkıyoruz'

Filistin'e destek için gerçekleştirilen her yürüyüşe katıldığını belirten Mehmet Emin, 'Filistin'le yatıyoruz, Gazzeli kardeşlerimizle kalkıyoruz. Bu zulüm durana kadar onların arkasındayız. Bebek katili olan Amerika'yı, İsrail'i lanetliyoruz' dedi.

'Bu son yürüyüş olsun'

Gerçekleştirilen yürüyüşün son yürüyüş olmasını dileyen Yasemin Kocaman ise, 'Savaş bitsin, biz hiç mutlu olamıyoruz. Çocuklar ağlarken, kadınlar açken. Allah'ım sen onlara yardım et, zafer bizim olsun inşallah' şeklinde konuştu.

'İslam'ın sesini her yerde haykırmaya devam edeceğiz'

Filistin'e destek organizasyonlarına katılmaya devam edeceğini belirten Halil İbrahim Acar ise, 'Filistin davası bizim onurumuzdur. Onun için buraya geldik. Bundaki sonraki organizasyonlara da katılmaya devam edeceğiz. İslam'ın sesini her yerde haykırmaya devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.

Vali Dallı: Vatandaşlarımızın zararlarının yüzde 40'ı karşılanacak

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, dün yaşanan fırtınanın ardından evleri zarar gören vatandaşların sürekli oturulduğu tespit edilen konutlarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin tespiti sonrasında, hasarlarının yüzde 40'ının karşılanacağını söyledi.
21.04.2024 16:30:00 / Güncelleme: 21.04.2024 16:30:40
İhlas Haber Ajansı
Vali Dallı: Vatandaşlarımızın zararlarının yüzde 40'ı karşılanacak
Vali Dallı: Vatandaşlarımızın zararlarının yüzde 40'ı karşılanacak
Kastamonu Valisi Meftun Dallı, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğünde dün meydana gelen fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle oluşan hasarla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Vali Meftun Dallı başkanlığında yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Özden, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Evren, AFAD İl Müdürü Uğur Minder, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oktay Marşap ile Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Özcan Gazioğlu katıldı.

Dün yaşanan fırtına ve şiddetli yağışlar hakkında bilgiler veren Vali Meftun Dallı, 'İlimizde ciddi bir rüzgar arkasından fırtına meydana geldi. Özellikle il merkezimizde Devrekani, Araç, Daday, İhsangazi ve Taşköprü ilçelerimizde hasarlar, zararlar meydana geldi fırtına nedeniyle. Direk devrilmeleri, çatı uçmaları, araçların üzerine çatıların düşmesi sonucu meydana gelen zararlar, özellikle seraların zarar görmesi şeklinde. Ayrıca buna bağlı enerji ve iletişim kesintileri yaşandı bir süre. Konuyla ilgili kurumlarımız, başta İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz olmak üzere hızlı bir şekilde ekiplerini sahaya çıkardılar. İlgili kolluk kuvvetlerimiz aynı şekilde gerekli müdahaleleri yaptılar. 112 Acil Çağrı Merkezimiz gelen çağrıları topladı. Şu ana kadar il merkezimizden ve ilçelerimizden çatı hasarı, eşya, iş yeri ve tarım zararı olduğuna dair toplam 296 adet ihbar alındı. Bu ihbarlardan 244 adet, bunların bir kısmı konutlardaki çatı uçmaları, 41 adet iş yeri ve araç hasarı, zararı, 11 adet de zirai zarar, yani tarımsal zarar şeklinde. Şimdi ilgili kurumlarımızın ekipleri, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğümüzün ekipleri, AFAD'ın ekipleri, belediye, diğer ilgili birimlerimizin ekipleri, tarım il müdürlüğümüzün ekipleri sahada zarar tespit çalışmalarına devam ediyorlar. Bunu en hızlı şekilde bugün belki yarın, iki gün içerisinde herhalde tamamlarız. Bu işlemler tamamlandıktan sonra özellikle bunu vurgulamak istiyorum. İçinde sürekli oturulduğu tespit edilen konutlarda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün tespit ettiği hasarın yüzde 40'ı verilecek. Tabii bunun için öncelikle AFAD Başkanlığı Ankara'dan AFAD İl Müdürlüğümüz bu hasarların giderebilmesi için ödenek talebinde bulunacak. Oradan bu ödenek geldikten sonra dediğim şekilde içinde sürekli oturulduğu tespit edilen konutlarımızın çatı hasarlarının yüzde 40'ı vatandaşlarımıza inşallah ödenecek' dedi.'6 vatandaşımız hafif şekilde yaralandılar'

Fırtına ve şiddetli yağışlar sebebiyle 6 kişinin yaralandığını söyleyen Vali Dallı, 'Diğer konularda şu an için önceden şu yapılacak diyebileceğimiz bir düzenlememiz mevcut değil. Onu göreceğiz süreç içerisinde. Yine ilgili yerler gereken işleri yapacaklar. Ona göre bakacağız. Kapalı yolumuz yok. Bir iki yerde ağaç devrimi sonucu kapanan yollarımız olmuştu. Onları en hızlı şekilde açtık. Enerji verilemeyen 20 köyümüz vardı bugün sabah itibariyle. Onlar 15'e şu an itibariyle düşmüş. İnşallah bugün akşama kadar enerji verilemeyen köyümüz veya yerleşimlerimiz kalmaz. İletişim anlamında internet vs. diğer haberleşme konusunda bir kesintimiz şu an itibariyle yok zaten. Genel itibarıyla durumumuz bu. Özellikle Devrekani ilçemizde dün çok sayıda ihbar geldi. Bir iki kamu kurumumuzda da ufak çaplı hasarlar var. 6 vatandaşımız hafif şekilde yaralandılar. Onun dışında Allah'a şükür ki, ciddi bir yaralanma veya can kaybımızın olmayışı hepimizi son derece mutlu etti. Sadece bir hayvanımız telef olmuş anladığım kadarıyla bir ilçemizde. Onun dışında başka bir hayvan telefatımız da yok. Buna seviniyoruz. Bütün vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, ilimizdeki herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İnşallah Cenab-ı Hak bir daha böyle bir afet, felaket göstermesin diye her zaman olduğu gibi yine dua ediyoruz' ifadelerini kullandı.

'Vatandaşlarımıza sigortalarını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz'

Afetlere karşı alınacak tedbirin önemli olduğunu vurgulayan Vali Dallı, 'Tabii her zaman tedbirli olmak lazım bu tür şeylerde. Önceden tedbir alınırsa mutlaka bu hasarlar, zararlar bir ölçüde önlenebiliyor. Onun için vatandaşlarımızdan bir kere daha her türlü afete karşı mümkün olan tedbirlerini önceden almalarını tavsiye ediyoruz. Mümkünse özellikle profesyonel olarak iş yapan, çalışan iş yerlerine sigortalarını mutlaka yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu tür durumlarda zararlarını çok daha kolay şekilde tazmin edebiliyorlar. Ama diğer konularda süreçler uzun. Sonunda ne olacağını önceden öngörmek mümkün olmuyor. Onun için olabildiğince de vatandaşlarımıza her konuda sigortalarını yaptırmalarını acil tavsiye ediyoruz' şeklinde konuştu.

Buradaki toplantının ardından Vali Dallı, beraberindeki heyet ile birlikte fırtınadan zarar gören vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Bir süre vatandaşların taleplerini dinleyen Vali Dallı, ayrıca ekiplerden yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler aldı.

Bakan Göktaş: Koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayımız 10 bin 84'e ulaştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayısının 10 bin 84'e ulaştığını açıkladı.
21.04.2024 10:09:00
İhlas Haber Ajansı
Bakan Göktaş: Koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayımız 10 bin 84'e ulaştı
Bakan Göktaş: Koruyucu aile yanında bakımı sağlanan çocuk sayımız 10 bin 84'e ulaştı
Bakan Göktaş, aile odaklı hizmet modelleri kapsamında uygulanan koruyucu aile sisteminde gelinen son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Göktaş, koruyucu aile hizmet modelinin çeşitli nedenlerle biyolojik ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilmesine yönelik aile odaklı bir hizmet modeli olduğunu söyledi. Bakan Göktaş, koruyucu aile hizmet modeli ile Bakanlık tarafından belirlenen güvenli ve destekleyici bir aile ortamında çocukların gelişimine katkı sağlandığını kaydetti.

8 bin 140 koruyucu aile bulunuyor

Koruyucu aile hizmet modelinin, biyolojik ailelerinin yanında bakımı sağlanamayan çocuklar için bir umut kaynağı olduğunu ifade eden Bakan Göktaş, şunları söyledi:
'Koruyucu ailelerimiz çocuklarımıza sadece bir yuva sunmakla kalmıyor, aynı zamanda onların hayallerini ve umutlarını yeşertiyor. Koruyucu aile hizmet modelimiz kapsamında 2002 yılında 500 ailemizin yanında 515 çocuğumuzun bakımı sağlanırken, bugün 8 bin 140 koruyucu ailemizin yanında bakımı sağlanan çocuk sayımız 10 bin 84'e ulaştı.'

Çocukların gelişimleri takip ediliyor

'Sosyal hizmet anlayışımız gereği bütün çocuklarımız için aynı şartları oluşturmaya çalışıyoruz' diyen Bakan Göktaş, 'Koruyucu aile yanına yerleştirildikten sonra çocuklarımızı ilk bir yılda her ay, ikinci yıldan itibaren de 3 ayda bir yerinde ziyaretler yaparak izliyoruz. İzlemelerde çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini ve eğitime devam durumlarını değerlendiriyoruz' ifadelerini kullandı.

'Çocukları yetiştirme sorumluluğu, devlet ile koruyucu aileler arasında paylaşılıyor'

Aileleri, üstlendikleri bu özel sorumluluktan ötürü maddi olarak da yalnız bırakmadıklarını ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla ekonomik olarak desteklediklerini ifade eden Bakan Göktaş, 'Koruyucu ailelere sigorta ödemeleriyle birlikte aylık ortalama 8 bin 895 lirayı bulan miktarda destek sağlıyoruz. Engel durumu olan çocuğa bakan koruyucu ailelere de engel durumundan dolayı bakım desteği sağlıyoruz. Böylece çocukları yetiştirme sorumluluğu, devlet ile koruyucu aileler arasında paylaşılıyor' dedi.

'Koruma altındaki çocuklarımıza sıcak bir yuva sunmaya devam edeceğiz'

Koruyucu ailelerin ve hizmetten yararlandırılan çocukların karşılaştıkları sorunları gidermek için çeşitli çalıştaylar ve toplantılar gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Göktaş, 'Koruyucu aile hizmet modelimizin kalitesini artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Ocak Ayında 'Çocuk Koruma Temelli Koruyucu Aile Çalıştayı'mızın ikincisini gerçekleştirdik. Bu çalıştaydan elde ettiğimiz çıktıları hayata geçirmeye başladık. Birçok ilimizde tematik toplantılar ile koruyucu aile hizmetinden yararlanan ergenlik dönemindeki ve yabancı uyruklu çocuklarımız başta olmak üzere tüm çocuklarımız için hizmetimizi güçlendiriyoruz' dedi.

Bakan Göktaş, son olarak "Geçici Koruyucu Aile Çalıştayı" düzenlediklerini belirterek, 'Geçici koruyucu aile modelinin faaliyete geçmesi ile ülkemizde koruyucu aile hizmetinin kapsamını daha da genişleterek bakım ve korunma altındaki çocuklarımıza sıcak bir yuva sunmaya devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.

Azerbaycan'da örnek uygulama olarak görülüyor

Öte yandan, koruyucu aile hizmet modelinin Azerbaycan'da da örnek alındığını ve ülkeye adapte edilmek üzere çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Bakan Göktaş, alanda görev yapan uzmanların Azerbaycan'da koruyucu aile hizmetinin oluşturulmasında yardımcı olduklarının bilgisini verdi.

Mezitli Belediyesi, Türkçe harf kullanılmayan tabelaları kaldırdı

Mersin'in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, Türkçe harf kullanmayan işletmelerin tabelalarını kaldırdı.
20.04.2024 12:53:00
İhlas Haber Ajansı
Mezitli Belediyesi, Türkçe harf kullanılmayan tabelaları kaldırdı
Mezitli Belediyesi, Türkçe harf kullanılmayan tabelaları kaldırdı
Başkan Ahmet Serkan Tuncer'in talimatı doğrultusunda, Mezitli ilçesinde Zabıta Müdürlüğü ekiplerince yapılan denetimlerde, Türkçe harf kullanılmayan tabelaların tespit edildiği ve gerekli yasal işlemlerin yapıldığı belirtildi.

Ekiplerin ayrıca duvarlara yazılmış yazıları da sprey boya ile kapattığı ifade edildi.

Ayrıca, ekiplerin işletme sahiplerine kanuna uygun tabelalar kullanmaları konusunda bilgilendirme yapıldığı da kaydedildi.
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 624 09 99
E-posta: internet@yenimesaj.com.tr gundogdu@yenimesaj.com.tr


WhatsApp iletişim: (542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez. Sözleşmesiz yazar, muhabir ve temsilcilere telif ödemesi yapılmaz.