HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Çiller'den mektuba onay

21.09.2001 00:00:00
DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ABD yönetimine terör konusunda gönderilecek mektup ile ilgili olarak, "Türkiye'nin bugüne kadar inisiyatif almaması büyük bir boşluktu. Bunu olumlu bir gelişme olarak görüyorum" dedi. ABD yönetimine mektup gönderilecek olmasını olumlu bir gelişme olarak gördüğünü ifade eden Çiller, şunları kaydetti:

"Ancak şimdiye kadar Türkiye ile ABD üst yönetimi arasında doğrudan, en üst seviyede çok ciddi birebir görüşmelerin yapılmış olması ve Türkiye'nin bu konuda, bu bölgede bir yandan olumsuz etkileneceği meseleler ortadayken diğer yandan dünya barışına, dünya demokrasisine, insan haklarına da katkıda bulunabilecek görüşlerinin ve girişimlerinin ABD yönetimine çoktan iletilmiş olması gerekiyordu. En azından bütün dünyanın gündeme getirdiği ve ABD yönetiminin de aslında hassasiyetle üzerinde durduğu, ama bunun bir İslam terörü ve onun karşısındaki bir mücadele değil, demokrasinin ve hür dünyanın bütünleşerek yapacağı bir açılım olduğu, daha ilk saatlerinde, terörünkullanıldığı an Türk yönetimi tarafından hemen el konularak yönetilmesi ve yönlendirilmesi dünya barışı açısından ve bu mücadelenin başarısı açısından son derece önemliydi. Mektubun içeriğini ve ne olduğunu anlamak lazım. Ama bu günler, Türkiye'nin tarihi birtakım mesuliyetleri taşıyacağı günler olacaktır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.