HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

ÇOCUK ve OYUN

11.07.2001 00:00:00
3-12 AYLAR

Oyuna başlama

Çıngıraklar

Çıngıraklar oldukça doyuma ulaştırıc nitelikte oyuncaklardır ve bebeğiniz sunulan değişik fırsatları araştırıp, değerlendirirken, onlardan da haz almayı sürdürecektir. Çıngıraklar değişik biçimde, ebatta, dokuda ve renkte olup, çeşitli sesler çıkarırlar. Kiminin içinde veya dışında hareketli parçalar vardır ve kimi emme tıkacı sayesinde yumuşak bir yüzeye monte edilebilir. Bazısı anahtar-yüzük şeklinde olup, bazısı yumuşak oyuncakların içinde gizlenmiştir. Bebeğinizin eline uygun gelen küçük çıngırakları seçmeye çalışın. Onun gelişen oyunlarına paralel olarak özenle seçtiğiniz bir çıngırak bebeğinizin sürekli haz almasını sağlayacaktır.

Sözgelimi, bir anahtar-zil çıngırak çocuğunuz tarafından araba-anahtarı olarak kullanılabilir, bunun yanırısa içerisinde çıngırak taşıyan bir palyaço gözde bir evcilik oyuncağı olabilir.

Çocuğunuzun elle kavrayışı güçlendikçe, farklı nesneleri tutabilecek ve büyük-küçük, hafif-ağır, yumuşak-sert ayırımına varacaktır. Bu dönemde evde bulunan birtakım şeyler işe yarayabilir, çünkü sınırsız bir merakı vardır ve sizin önemsiz bulduğunuz şeyler ona yeni ve farklı gelmektedir. Bebeğiniz açısından tüm nesneler oyuncak özelliği taşır.

Giderek değişik dokulara karşı farkındalık kazanır ve siz de kendi başınıza değişik dokulara sahip nesneleri (pamuklu kadife, kadife, parlak kağıt, sert yüzeyli levha) bir kartona sıkıca yapıştırabilirsiniz. Pek çok oyuncak düzgün, sert plastikten yapıldığı için tahta, metal, sünger ve bez benzeri yüzeyleri fark etmesi onun açısından önemlidir.

Bu yaşta tutup, inceleyebileceği diğer oyuncaklar şöyle sıralanabilir: Kendisine bakabileceği güvenli plastik aynalar, tekerleklerini döndürebileceği küçük sağlam arabalar ve sıktığında cikcik ses çıkaran yumuşak oyuncaklar.

Bebeğinizle oyun oynamak

Bebeğiniz kısa süreli olarak tek başına oynasa da, sizin çevresinde bulunup onu kucaklamanıza, taşımanıza, onunla konuşmanıza, düşürdüğü şeyleri toplamanıza, nesneleri tekrar avucuna koymanıza ve kendisini herhangi bir şeyle incitmemesi için onu kontrol etmenize ihtiyaç duyar. Beraberce oynarken, kendisi için birşeyler yapmayı denemesine izin vermeniz önemlidir. Erişebileceği mesafede bir şey tuttuğunuz takdirde, onu keşfetmesi için elleri ve gözlerini kullanmasına izin verin, gerekeni yapması için ona zaman tanıyın. Bu sizin için sabır gerektirebilir, fakat başardığı zaman ikiniz için de çok daha ödüllendirici olacaktır.

Bu dönemde bebeğinizi bir yığın oyuncağa boğmaktansa, onun seçilmiş bir kaç nesneyle oynaması çok daha uygundur. Unutmayın ki, bebeğiniz aynı anda birden fazla şeye dikkatini veremez ve çok sayıdaki oyuncağın var olması onu yakından incelemek gibi önemli bir işten alıkoyacaktır.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.