HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 10 MAYIS 2021, PAZARTESİ

İngiliz demokrasisi!

21.09.2005 00:00:00


Irak'ın Basra kentinde, Iraklı polislere ateş açan ve gözaltına alınan 2 İngiliz askerini kurtarmak için İngiliz tankları hapishane bastı.

Irak İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, 5-6 tankın hapishanenin duvarını yıktığını, daha sonra İngiliz askerlerinin binaya girerek 2 askeri serbest bıraktıklarını söyledi.Basra Valisi Muhammed El Veyli, Iraklı polislere ateş açtıkları iddiasıyla gözaltına alınan İngiliz askerleri kurtarmak için İngiliz tanklarının hapishaneyi yıkmasını "barbarca'' bir eylem olarak nitelendirdi.  Basra Valisi Muhammed El Veyli, Iraklı polislere ateş açtıkları iddiasıyla gözaltına alınan İngiliz askerlerikurtarmak için İngiliz tanklarının hapishaneyi yıkmasını "barbarca'' bir eylem olarak nitelendirdi. Vali El Veyli, İngiliz baskınının, "barbarca, vahşi ve sorumsuzca'' olduğunu söyledi. El Veyli, helikopter desteğindeki 10'dan fazla İngiliz tankının hapishaneyi yıktığını açıkladı.  Yetkili, askerlerin cezaevine baskın düzenlemesi ve duvarları yıkmasıyla, onlarca mahkumun da kaçtığını açıkladı. Irak televizyonu için olayı görüntüleyen kameraman Akil Cabbar da,İngiliz komandolarının hapishaneye girerek arkadaşlarını çıkardıkları sırada, cezaevindeki yaklaşık 150 mahkumun kaçtığını öne sürdü. Basra'da, İngiliz ordu mensubu olduğu belirtilen sivil giyimli 2 İngilizin şüphe üzerine Iraklı polislerce durduruldukları, çıkan çatışmada 2 polisi öldürdükleri iddia edilmişti. İngiliz askerlerinin gözaltına alındığı ve bir yargıç tarafından sorgulandıkları belirtilmişti. Bu olayın ardından, İngilizleri protesto eden kalabalık tanklara saldırmış, çıkan olaylarda 2 Iraklı ölmüştü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.