HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Kalbinizi "Ceviz" ile koruyun

21.09.2005 00:00:00
SON HABER Türkiye'nin hemen her bölgesinde yetişebilen ve mineraller bakımından oldukça zengin olan cevizin, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Şahin, yaptığı açıklamada, uzun ömürlü bir bitki olan cevizin Türkiye'nin her bölgesinde rahatlıkla yetişebildiğini ve Anadolu insanının beslenmesinde önemli yere sahip olduğunu söyledi.

Cevizin özellikle kırsal kesimde kış aylarında vazgeçilmez bir besin olduğunu dile getiren Şahin, "Anadolu insanının zeki ve güçlü olmasında" bu alışkanlığın payının büyük olduğunu kaydetti.

Şahin, cevizin, insanlara güç kazandırmasının yanı sıra sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir besin olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Cevizin bu yöndeki etkisi, bileşiminde bulunan mineral maddeler,vitaminler, antioksidanlar ve doymamış yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır.  Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi, cevizin adeta ilaç olarak önerilmesine yol açmıştır. Özellikle kandakiiyi kolesterol olarak adlandırılan HDL'yi yükseltmesi, kötü kolesterololarak bilinen LDL ve trigliserid düzeyini düşürücü etkisi ile konununuzmanlarınca her gün mutlaka tüketilmesi önerilen bir besin durumuna gelmiştir. Kısacası ceviz, sağlıklı yaşam için gerekli bir besindir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.