HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Makedonya'da gergin ateşkes

09.07.2001 00:00:00
Makedonya'da Arnavut güçler ile Makedonya hükümeti arasında varılan ateşkes, küçük çatışmalara rağmen devam ediyor. Ancak taraflar birbirlerini ateşkese uymamak ve daha geniş çaplı bir savaşa hazırlanmakla suçluyorlar.

Makedonya İçişleri Bakanlığı, bugüne kadar ülkenin kuzeyinde faaliyet gösteren Arnavut milislerin, ilk kez batıda hareketlilik gösterdiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, Arnavut milislerin ilk kez batıda faaliyetlerinin tespit edildiği, milislerin Kalkandelen'in (Tetova) güneyi ile Gostivar arasında kalan Pirok yakınlarında varlık gösterdikleri kaydedildi. Açıklamada, "Durum endişe verici. Arnavut Ulusal Kurtuluş Ordusu UÇK rozeti taşıyan asker ya da polis üniformaları giyen bu gruplar, polis güçleri gibi hareket ediyor ve Kosova sınırı istikametindeki kontrol noktalarına yerleşiyor" denildi.

"Milislerin ateşkese uymadıkları" belirtilen açıklamada, ateşkesin devamını sağlama sorumluluğunu üstlenen uluslararası toplumdan, milislere, verdikleri sözleri tutmaları gerektiğinin hatırlatılması istendi. Açıklamada, "Aksi halde Makedon güvenlik güçleri durumu istikrara kavuşturmak ve anayasal düzeni sağlamak için gereken önlemleri alır" ifadesi kullanıldı.

Makedonya'da 5 Haziran'da yürürlüğe giren ateşkesin ilk saatlerinde yer yer küçük çapta çatışmalar meydana gelmişti.

Kosova sınırında çatışma

Makedonya'nın kuzeybatısında, Kosova sınırı yakınlarında Arnavut milislerin dün sabaha karşı otomatik silahlarla Makedon mevzilerine ateş açtığı ileri sürüldü.

Polis kaynakları, milislerin Makedon mevzilerine ateş açmasının, Perşembe günü gece yarısı yürürlüğe giren ateşkesten bu yana kayda değer ilk önemli olay olduğunu belirttiler.

Aynı kaynaklar, güvenlik güçlerinin ateşe karşılık vermediğini, olaydan yarım saat sonra bölgede silah seslerinin sustuğunu kaydettiler.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.