HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Şiirle geçen bir ömür

21.09.2005 00:00:00
76 yaşındaki Maksut Aygün, 60yıldır mısralara döktüğü 2 bine yakın şiirini kitapta toplamanın hayalini kuruyor.

 

Sivas'ın Divriği İlçesi'nde yöre halkı arasında "Aşık Cevheri" olarak bilinen 76 yaşındaki Maksut Aygün, 60yıldır mısralara döktüğü 2 bine yakın şiirini kitapta toplamanın hayalini kuruyor İlçeye bağlı Olukman Köyü'nde eşi Şah Sultan (73) ile birlikte yaşayan 4 çocuk babası Aygün, 16 yaşından bugüne kadar yazdığı dağınıkhalde bulunan 2 bine yakın şiirini, 30 yıllık daktilosuyla temize çekiyor. Şiirlerini 6 ayrı kitapta toplamak amacıyla gece gündüz çalışan Aygün, gençlik yıllarında Yunus Emre, Pir Sultan Abdal ve Karacaoğlan'dan esinlenerek şiir yazmaya başladığını söyledi. Şiirlerinde genellikle sevgi, kardeşlik, barış mesajları verdiğini ifade eden Aygün, "60 yılda 2 bine yakın şiir yazdım. Bundan sonra dayazmaya devam edeceğim" dedi. Mısralarının gelecek kuşaklar tarafından okunması için şiirlerini "Maksut Cevher", "Mektupla Övgü ve Taşlamalar", "Bir Selam Bir Dost Kazanır", "Yunus Emre ve Ben", "Hayatım ve Şiirlerim" ve "Bir Çobanın Dağarcığından" adlı 6 ayrı kitapta toplamaya çalıştığını belirten Aygün, bu amaçla 30 yıl önce satın aldığı daktilosu ile şiirlerini yeniden kaleme aldığını kaydetti. Şiir kitabı çalışmalarının yanı sıra "Sözde Barış Güvercini" adlı bir kitap da yazdığını anlatan Aygün, bu kitapların basılması konusunda yetkililerden destek beklediğini belirtti. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü çok sevdiğini, evinin her köşesinde Atatürk portresi bulunduğunu kaydeden Aygün, şiirlerinde de Atatürk'ü andığını söyledi.

Aşık Cevheri ismini kaymakam verdiŞiirlerinde 1970 yılına kadar Aşık Çobaniyem ve Maksudiyem mahlasını kullandığını anlatan Aygün, o yıllarda Divriği Demir Çelik Madeni'nde çalıştığını belirtti. Dönemin Divriği Kaymakamı Ömer İhsan Paköz'ün makamında şiir okuduğunu, şiirlerini çok beğenen Kaymakam Paköz'ün nerede çalıştığınısorduğunu ifade eden Aygün, "Divriği Demir Çelik Madeni Müdürü Murtaza Karataş, (Bizim cevherde çalışıyor) dedi. Bunun üzerine kaymakam bey, bana 'Aşık Cevheri' ismini verdi. O günden bugüne Divriği'de herkes beni bu isimle tanıyor" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.