HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Silah tutkusuyla gelen tehlike

02.10.2001 00:00:00
Adana Emniyet Müdürlüğü kayıtlarından derlenen bilgilere göre, 1 milyon 133 bin 676 nüfuslu kentte, toplam 10 bin 714adet ruhsatlı silah bulunuyor. Kentte, bıçak ve benzeri kesiciler taşıyanların sayısının fazlalığı da dikkati çekiyor.

Güvenlik güçlerince yapılan denetimlerde ele geçirilen bıçakların büyük bölümünü, "Kelebek" ve "Bursa" diye tanımlananlar oluşturuyor. Sokaklardaki seyyar satıcılardan dahi temin edilebilen bubıçaklar, suça konu olmadığı sürece kanuni sorumluluk da getirmiyor.

Son 4 yılda toplam 419 cinayetin işlendiği kentte, bu cinayetlerin190'ında ateşli silah, 180'inde ise bıçak ve benzeri kesiciler kullanıldı.

Saat sordu canından oldu

Göç nedeniyle çok farklı kültürü bir arada bulundurmak zorunda kalan, bir milyonu aşkın nüfusa sahip Adana'da, son 4 yılda işlenen cinayetlerin nedenleri konusundaki istatistik bilgilere bakıldığında, "saat sorma" ya da "arabaya yol vermeme" gibi basit nedenler dikkat çekse de çoğunu "namus meselesi" oluşturuyor. Namus nedeniyle işlenen cinayetleri, aile kavgası, alacak meselesi, husümet ve alkol neticesi işlenenler takip ediyor.

"Önlemler alınmalı"

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, insanların özenti, daha çok da güvensizlik nedeniyle silah taşıdıklarını ve son yıllarda bu alışkanlığın arttığının gözlendiğini bildirdi.

Ünal, zaman zaman incir çekirdeğini dahi doldurmayacak, hatta gülünç sebeplerle cinayetlerin işlendiğine tanık olunduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: "Kişinin elinde öldürücü bir alet varsa, bir anlık öfke ile buna sarılabilir. Bu ortam olmasa belki de bir cana kıyamayacaktır. Her cinayet bir intihar, her intihar da bir cinayettir. Çünkü, kişi bir başkasının canına kıyarken, kendi hayatını da yok etmektedir. Bu nedenle, silah taşıma konusunda önlem alınmalı ve sadece güvenlik güçleri ile çok hassas konumda bulunanlara izin verilmelidir.İnsanlar, silah taşıma değil, sorunlarını konuşarak çözümleme alışkanlığını edinmelidir." Ünal, geçmişte bazı yöneticilerin de silah taşımayı teşvik ettiğini ve özendirici olduğunu hatırlatarak, "Topluma örnek olması gereken kişiler, bu sorumluluklarının bilincinde hareket etmelidir" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.