HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 14 MAYIS 2021, CUMA

Süper FM CGS'nin oldu

21.09.2005 00:00:00
SON HABER Süper FM Radyosu'nun ihalesinde kıyasıya rekabet yaşandı. Süper FM Radyosu, 33 milyon 100 ABD Dolar karşılığında Kanadalı firmanın oldu.

18,5 milyon dolarla başladıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 18 milyon 500 bin muhammen bedelle satışa çıkarılan Uzan Grubu'na ait 'Süper FM Ticari ve İktisadi Bütünlüğü' ile ilgili ihale, 33.1 milyon dolarla Kanada-Türk ortak girişimi Canwest (CGS) Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Tic. A.Ş.'nin oldu. İhale, Fon Kurulu'nun onayıyla sonuçlandırılacak.

Sık sık mola aldılarİstanbul TMSF Merkez Binası'nda, TMSF Grup Başkan Yardımcısı Mehmet Çalışkan'ın başkanlığında yürütülen nihai açık arttırma, Doğan ve Ciner grupları ile Kanada-Türkiye ortak girişimi CGS arasında kıyasıya rekabete sahne oldu. Kapalı tekliflerin alınmasından sonra, 13.25 milyon dolar düzeyinden başlatılan açık arttırmada fiyat alınan molalarla bir anda 25.1 milyon dolara çıktı.

Fiyat arttıkça arttıDoğan Grubu temsilcilerinin salona dönmesi ile yeniden başlayan açık arttırmada bu kez o ana kadar teklif vermeyen Canwest ve Global Yatırım Holding ortaklığı olan CGS'nin devreye girmesi ile fiyat yeniden artmaya başladı. Yine Ciner Grubu'nun 26.05 milyon dolara çıkması ile bu kez CGS mola istedi. CGS'nin devam kararı ile tekrar başlayan arttırmada CGS'nin 26.55 milyon dolar teklif vermesi üzerine bu kez Ciner Grubu mola aldı. 27 milyon dolarlı rakamlardan sonra 29 milyon dolarlı rakamlara ulaşılan ihalede Ciner Grubu mola istedi.

Ciner Grubu çekildiDevam edilen arttırmada CGS'nin 33.1 milyon dolara çıkması ile Ciner Grubu tekrar mola aldı. Ardından ihaleye devam etmeme kararı alan Ciner Grubu, açık arttırmadan çekildi. İhale 33 milyon 100 bin dolarla Canwest'te kaldı. CGS Televizyon ve Radyo Yayıncılığı kurucuları arasında Fatih Akkol, Ayşegül Bensel, Serdar Kırmaz, Michael Kiez ve A. Levent Celepçi'nin yer alıyor. Şirket Kanadalı CanWest ve Global Menkul Değerler ortaklığı olarak kuruldu. Kanada'da çok sayıda radyo, TV ve gazetenin sahibi olan CanWest'in yıllık cirosu 2 milyar dolar. CanWest geçen yıl İsrail'in en büyük gazetelerinden Jerussalem Post'un yüzde 50'sini satın almıştı.

Daha önce idari belge başvurusunda bulunan Doğan Grubu adına Işıl Televizyon Yayıncılığı Tic. A.Ş, Ciner Televizyon ve Radyo Yayıncılık A.Ş, CGS Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Tic. A.Ş.'nin ihaleye katılımları onaylandı. 2 Numara Radyo ve Televizyon Yayıncılık A.Ş.'nin başvurusu ise teslim edilen belgelerde eksiklik bulunduğu gerekçesi ile kabul edilmedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.