HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Apo'yu onlar getirmişti

17.05.2001 00:00:00
Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nden havalanan CASA tipi uçağın yere düşmesi sonucunda şehit olan askerler, Genelkurmay Başkanlığı Özel Harekat Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı olarak çalışıyorlardı. Şehit askerler, aynı zamanda "Bordo Bereliler" olarak adlandırılıyordu. Özel Kuvvetler Komutanlığı, adını ilk olarak PKK'nın ikinci adamı Şemdin Sakık'ın operasyonu sırasında duyurdu. "Parmaksız Zeki" kod adlı Şemdin Sakık, 3 kişilik bir TİM tarafından Kuzey Irak'ta yakalanarak Diyarbakır'a getirildi.

Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) ayrıca, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişi sırasında da aktif görev yaptı. Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın dünyadaki benzerleri; Rus Spetnas Birlikleri, İsrail GS-9 Birlikleri, ABD'nin yeşil berelileri ve İngiltere'nin K-15 Birlikleri olarak gösteriliyor.

"Türk Bordo Berelileri" her an her türlü operasyona hazır bekletilen birlik olma özelliğini taşıyor. Her türlü arazi, hava ve muharebe şartlarında görev yapabilecek kabiliyette yetiştirilen Bordo Bereliler, hiç ara vermeden sürekli eğitim alıyorlar. Özel Kuvvetler Komutanlığı birlikleri, titizlikle seçilen subay ve astsubaylardan oluşuyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.