HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Baykal muhalefet etmemekte masumdur!

25.10.2003 00:00:00
Deniz Baykal'ın CHP'sini biraz olsun anlayışla karşılamak gerekmiyor mu?

Tamam "CHP muhalefet etmiyor, Meclis'te derin bir boşluk oluşturuyor" diye yaygın bir eleştiri yapılıyor. Ama Baykal için "benim adım Hıdır, elimden gelen budur" durumları da sahiden de yokmu?

Şimdi kendinizi Deniz Baykal'ın yerine koyarak bir düşünün. Elinizde Kemal Derviş diye bir isim var. Arkasındaki, önündeki güç ortada. Üstelik bu güç Türkiye'de doğrudan yönetime el koymuş durumda. Dahası iktidarı belirleyen temel adres, Derviş'inde Şeyh-i...

Şimdi siz bu Kemal Derviş'e hayır diyebilirmisiniz?

Derviş'e hayır demek bir tarafa Deniz Baykal O'nu, CHP'de ikinci adam yapıyor. Bunu derken Baykal farklı bir şey yapıyor değil. Deyim yerindeyse çoğunluğun ahlakına tabii oluyor. Türk Siyaseti için normal hale getirilmiş bir alışkanlıkla "güç odağından iktidar çıkarma" formulüne sadık kalıyor. Hepsi bu...

Peki Derviş'i CHP'de 2 nolu isim yaparsanız, AKP'ye muhalefet etme şansınız kalır mı?

3 Kasım öncesinin darb-ı mesellerinden birisi olmuştu. Hatırlayalım Derviş'in parmağını kaldırmasının olay olduğu, her partinin Devriş'i transfer etmeye çalıştığı günlerdi. İşte o süreçte, bugünün iktidar partisinin genel başkanı "Kemal Derviş en çok bizim partimize yakışır" deyivermişti. Yani CHP'nin Baykal'dan sonra ikinci ismi olan Kemal Derviş kabul etseydi, bugün AKP'nin ağır toplarından birisi olarak TBMM'de, belkide Bakanlar Kurulunda yer alacaktı.

Daha geçen hafta AKP'nin ideoloğu Ömer Çelik bir televizyon programında Derviş için, aynı mealde sözler sarfetti.

Bu fotoğraf karşısında Deniz Baykal muhalefet edebilir mi? böyle bir şansı kendisine bıraktı mı? ona siz karar verin.

Muhalefet etmenin

Anayasası...

Kemal Derviş'le sembolleşen ve AKP'nin devraldığı Amerikan "talepler listesi" ortada;

- IMF'ye teslim olacaksınız.

- Dış politikada tüm kırmızı çizgilerinizi değiştireceksiniz.

-Türk askeri için uygun görülen misyon ifa edilecek.

Şimdi çok kalın harflerle ifade edecek olursak Washington, Türkiye'den bu temel istekleri eksiksiz yerine getirilmesini istiyor. 58. hükümet üstelik, kuruluş gerekçesi olarak fotoğrafı en güzel şekilde dolduruyor.

Bu durumda CHP'ye "muhalefet edebileceği bir alan" kalıyor demek mümkün değil.

Ya Deniz Baykal; ABD'nin masamıza sürdüğü menüyü elinin tersiyle itecek ya da bu işleri çok iyi yapan iktidarın, her şeye rağmen "mükemmel" olmadığından hareketle muhalefet edebilecek!

Birinci seçeneğin mümkün olmadığını anlattık. CHP'nin kimya değiştirip, Kuvay-ı Milliye çizgisine gelmesinin anlamı "yerle-gök'ün birleşmesi gibi" imkansız bir ihtimal.

Geriye kalan muhalefet sahası ise AKP'nin yeterince AB'ci ve ABD'ci olmadığını ileri sürmek gibi bir fasit dairedir ki, evelallah iktidara bu konuda toz kondurmak ne mümükün!

İsterseniz bakış açımızı büyütüp mazur! gördüğümüz CHP'den, meclis dışı muhalefete bir bakalım. Bakalım ki tek başına CHP'ye yanlış yapmış olmayalım.

Mehmet Ağar'ın DYP'si örneğin... AKP'ye hangi ciddi muhalefeti yapıyor, yapabiliyor Allah aşkına? O'nunda gerekçesi Baykal'ınkinden farklı değil. Yani yerimiz dar havasında okunan şarkılar, türküler...

Irak'a asker gönderme konusunda DYP ne diyor, bir bakalım;

"İktidar askeri Irak'a gönderemedi, bunun için başarısızdır."

Şimdi en temel, belki de yüzyılı değiştirecek olayda DYP; AKP'nin de önüne geçmeye çalışıyor, ABD ile aynı frekanstan konuşmaya özen gösteriyor, hepsi bu...

ANAP diyeceğim ama, ismini galiba siz de unuttunuz. Ali Talip Özdemir, ABD'nin belalı Ankara Büyükelçisiyle basın toplantısı düzenleyerek ilgi toplamaya çalışıyor.

MHP, Devlet Bahçeliyi yeniden seçerek son seçimlerdeki büyük yenilgi için "biz memnunuz" mesajını verdi. Dolayısıyla onlarda 57. hükumet tecrübesini de işin içine katarak söylüyorum, muhalefet etmekten masumdurlar!

Peki Türkiye'deki büyük muhalefet boşluğunu kim dolduruyor, yada kim dolduracak? Bu konuda Bağımsız Türkiye Partisine özel bir sayfa açmak gerekiyor. İsterseniz onu da yarına saklayalım.
 
Ahmet Erimhan / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.