HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 HAZİRAN 2021, SALI

Birlik ve beraberliğimizin doğru adresleri

19.08.2001 00:00:00
Hacı Bektaş-ı Veli bugün sadece ülkemizin insanlarını ve onların dertlerini değil bütün ülkeleri ve bütün insanlığı kucaklayacak, aydınlatacak ve sonsuzluğa taşıyacak büyük bir insan. Onu bir kasabaya, bir vilayete veya bir bölgeye, istesenizde hapsedemezsiniz.

Çünkü o bir yıldız, o bir ay, o bir güneş... Ahmet Yasevi gibi, Mevlana gibi, Yunus gibi, Hacı Bayram-ı Veli gibi, Abdülkadir Geylani gibi...

Tarihimizin her satırı yüzlerce, binlerce, milyonlarca Hacı Bektaş-ı Veli'lerin irşadıyla, nefesiyle, ışığıyla yayılmış ve böylece bugün ve yarın insanlığın ulaşamayacağı büyük bir medeniyetin temelleri atılmış, harcı yoğrulmuştur.

Bugün arz semasını süsleyen, aydınlatan sayısız yıldızların ay ve güneşin varlığı ne ise; Hacı Bektaş-ı Veli ve emsali ağzı dualı ilim, irfan ve irşad ehli insanlar da insanlık seması için odur.

Yani bugün hangi mantıkla, hangi maksatla olursa olsun dünyamızı ve kainatı yıldızsız, aysız ve güneşsiz düşünemezsek aynı şekilde bugün insanlık alemini Hacı Bayram-ı Veli'siz, Mevlanasız, Yunussuz, Abdülkadiri Geylanisiz, düşünemeyiz.

Bugün doymaz uslanmaz, kavgacı, bölücü, parçalayıcı, sömürücü, gaddar, hilekar insan tipinde ve onun şekillendirdiği hayat anlayışında, yaşanan bütün bunalım ve buhranlarda Hacı Bayram-ı Veli ve onun ifade ettiği gerçekten kopmanın, ona ters düşmenin payı zannedildiğinden de çok büyüktür.

Dün onlarsız olamadık, bugün de onlarsız olamayız. Ne uzaklarda, ne yaban ellerde ve ne de hele batıda ve onun karanlık ve çıkmaz sokaklarında zaman kaybetmeye, kafayı duvarlara taşlara, çalmaya gerek yok...

Bugün partili, partisiz, köylü, kentli, sağcı, solcu, laz, çerkes, alevi sünni bütün insanımızı, topyekün halkımızı, milletimizi ve devletimizi kucaklayan, yücelten ve sonsuza dek yaşatacak olan bu örnek, bu rehber insanlara, onları anlamaya her zamankinden daha çok muhtacız.

Bugün hala anlamakta zorlandığımız, anlamak istemediğimiz ama bizden başka dünyanın kimi zaman gıpta ile, kimi zaman kıskançlıkla, kimi zaman merakla ve kimi zaman da çözüm aramak maksadıyla tanımaya çalıştığı Osmanlı gerçeği gibi bir değerimiz bir mazimiz var.

Ve biz bugün ne haldeyiz. Netice olarak, bugün birlik ve beraberliğe, madden ve manen kalkınmaya huzur ve güven ortamına kardeşliğe her zamankinden daha muhtacız.

Ve biz hala Hacı Bayram-ı Veli'den habersiz ve mahrum yaşıyoruz. Tıpkı "hazineler üzerindeki dilenci gibi..."
 
Ali Gedik / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.